Liczby
Na Opolszczyźnie mieszka 34 586 osób w wieku 80 lat i więcej, z czego 9925 to mężczyźni. W tej grupie 17 400 to mieszkańcy miast, wśród nich 5074 to mężczyźni.
Najczęstsze powody śmierci Opolan:
nowotwory złośliwe
choroby układu krążenia
Najrzadsze powody śmierci
choroby zakaźne
choroby krwi
Wg danych WUS w Opolu z grudnia 2011 r.
Na 81 Opolan w wieku 100 lat i więcej - jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Opolu - aż 67 to kobiety. Z tej grupy 44 stulatków mieszka w mieście, a 37 na wsi.
Józefa Mościpan z Pawłowic w pow. oleskim skończyła 100 lat 11 marca br. Ale patrząc na nią, trudno w to uwierzyć - w ogóle nie wygląda na swój wiek.
- Czuję się dobrze, mieszkam sobie u syna i synowej, nic nie muszę robić, gdzie mi będzie lepiej? - mówi pani Józefa. - Tylko oczy już nie dopisują, ale jakoś daję radę. W drugi dzień świąt byłam u córki w Kluczborku, która ma 67 lat. Teraz tylko czekam, aż przyjdzie wiosna, żebym mogła wyjść na dwór, pospacerować.
- Teściowa faktycznie trzyma się świetnie, wygląda nawet lepiej niż wtedy, gdy miała 70 lat - przyznaje Marianna Mościpan, synowa pani Józefy. - A gdy skończyła 90, to pomagała mi jeszcze w ogródku.
Skąd tak dobra kondycja i tak korzystny wygląd po ukończeniu setki?
- Teściowa pochodzi ze wschodu, ciężko pracowała w gospodarstwie, wychowała czworo dzieci, więc życie ją odpowiednio zahartowało - twierdzi Marianna Mościpan. - Ale za to teraz wszystko ma na czas: jedzenie, opiekę. W naszym domu nie ma żadnych kłótni, żyjemy w zgodzie, zawsze jest przyjazna atmosfera. A to zapewne na mamę pozytywnie wpływa. Poza tym ona jest bardzo ciekawa świata, wszystko chce wiedzieć.
Według GUS mężczyźni w Polsce żyją przeciętnie 72 lata, kobiety - 80. Opolanki należą do długowiecznych, ale Opolanie już się w tej kategorii nie mieszczą. Ich średnia długość życia to 73 lata. Okazuje się, że najdłużej żyją mężczyźni w województwach pomorskim i wielkopolskim.
Jeśli natomiast wziąć pod lupę łącznie kobiety i mężczyzn, to najkrócej żyją mieszkańcy województwa łódzkiego - panowie 70 lat, panie 79.
Dzięki postępowi w medycynie oraz lepszym warunkom życia, zdrowszemu odżywianiu, a także większej codziennej aktywności fizycznej Polacy żyją coraz dłużej. Dotyczy to również mieszkańców naszego regionu.
Czytaj też**Sto lat to za mało. Sekret długowieczności opolskich stulatków**
Jeszcze w latach 1981-85 kobiety na Opolszczyźnie dożywały średnio 75 lat, a mężczyźni - tylko 67. Obecnie wskaźniki te wynoszą odpowiednio: 81 lat i 73 lata. Prognozy na przyszłość są jeszcze bardziej obiecujące: w 2035 r. przeciętna długość życia Opolanek ma wynieść 83 lata, a Opolan - 78 lat.
Wśród Opolanek są też panie, które przekroczyły 100 lat. Obecnie najstarsza z nich to Stefania Mysiura, która ma 105 lat. Jeszcze kilka lat temu pani Stefania mieszkała sama w Gorzowie Śląskim i dopiero córka Agnieszka wręcz przymusiła mamę, żeby przeniosła się do niej do Wrocławia, ponieważ w jej wieku potrzebuje już opieki.
- W lutym mama miała pecha, złamała nogę i przeszła operację - mówi córka 105-latki. - Zniosła ją dzielnie, teraz przebywa we wrocławskim szpitalu na rehabilitacji. Lekarze są zdumieni, jak wielki zapał ma do ćwiczeń. Mama chce jak najszybciej wstać na nogi, żeby móc przyjechać znowu do swojego ukochanego Gorzowa Śląskiego.
W latach 2001-2004 Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie przebadał 346 stulatków z całej Polski, by poszerzyć wiedzę na ich temat. W grupie tej znaleźli się też mieszkańcy Opolszczyzny. Czy naukowcom udało się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dożyć magicznej setki?
- Niestety, uniwersalnej recepty na długowieczność nie ma - odpowiada dr Małgorzata Mossakowska, koordynator programu. - Natomiast było kilka wspólnych cech, które łączyły tych ludzi.
Po pierwsze, przez całe życie były szczupłe, cechowała je pogoda ducha oraz duża odporność na stres. Większość tych osób nigdy nie paliła papierosów, a alkohol piła tylko sporadycznie.
Z badań wynikało też, że długowieczności sprzyja życie w wielopokoleniowej rodzinie, poczucie więzi z bliskimi i świadomość, że - mimo sędziwego wieku - jest się nadal potrzebnym. Wśród stulatków nie było ani jednego mężczyzny, który nie byłby żonaty, a tylko jeden nie miał dzieci.
- Wpływ na długowieczność mają też geny - dodaje dr Tomasz Huzarski z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej. - Decydują one w 30 procentach o tym, czy ktoś dożyje 80, 100 czy więcej lat.