Opole. Budynek bursy podzieli los Okrąglaka?

Artur Janowski [email protected] 77 44 32 601 fot. Sławomir Mielnik
- Strażacy zalecają nam wydzielenie klatek schodowych drzwiami ognioodpornymi, a także zamontowanie klap, które odprowadzałyby dym w czasie ewentualnego pożaru - tłumaczy Zbigniew Skrocki, zastępca dyrektora ds. technicznych w Zespole Placówek Oświatowych
- Strażacy zalecają nam wydzielenie klatek schodowych drzwiami ognioodpornymi, a także zamontowanie klap, które odprowadzałyby dym w czasie ewentualnego pożaru - tłumaczy Zbigniew Skrocki, zastępca dyrektora ds. technicznych w Zespole Placówek Oświatowych
Trzeba wydać aż 500 tys. zł na zabezpieczenia przeciwpożarowe, aby bursa przy ul. Torowej mógł działać i nie podzielił losu Okrąglaka.

Budynek bursy to nie tylko internat, ale także schronisko młodzieżowe i nowoczesne pracownie Centrum Kształcenia Praktycznego. Straż już w 2008 roku zwróciła uwagę, że w obiekcie niezbędne jest wydzielenie korytarzy i klatek schodowych drzwiami ognioodpornymi i montaż klap dymowych.

Zobacz: Co dalej z Okrąglakiem?

- Część zaleceń wykonaliśmy jeszcze w 2009 r. w ramach własnego budżetu - opowiada Andrzej Leszczyński, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych, w którego skład wchodzi bursa. - Niestety na zabezpieczenie klatek schodowych potrzeba dodatkowo pół miliona złotych. To przekracza nasze możliwości.

Tymczasem termin wykonania prac - jaki wyznaczyli strażacy - upływa z końcem maja. Gdyby straż uparła się, bursa mogła podzielić los zamkniętego Okrąglaka. Dlatego prezydent szybko chce przekazać z budżetu miasta brakujące pieniądze. Zaproponuje to radnym na marcowej sesji rady miasta.

To jednak nie rozwiąże wszystkich problemów

Andrzej Jedynakiewicz, kierownik referatu inwestycji w wydziale oświaty urzędu miasta przyznaje, że są budynki szkolne gdzie straż pożarna - w świetle obowiązujących przepisów - mogłaby nakazać montaż dodatkowych zabezpieczeń.

- Ale na zrobienie wszystkiego nie mamy pieniędzy - tłumaczy Jedynakiewicz. - Tam, gdzie prowadzimy remonty czy modernizacje wszystko jest już zgodne z obowiązującym prawem. Na przykładzie bursy widać jednak, że może to sporo kosztować.

Radna Marzena Kawałko, przewodnicząca komisji oświaty, uważa, że warto stworzyć raport z informacjami na temat nowych zabezpieczeń przeciwpożarowych. I tego ile, trzeba będzie na nie wydać.

Zobacz: Grodków. Zburzyć czy ratować młyn?

- Problem nie dotyczy tylko oświaty, warto dowiedzieć się, jak jest z innymi obiektami np. sportowymi. Będę namawiać radnych z komisji infrastruktury, aby poprosili prezydenta o przygotowanie dokumentu - zapowiada Kawałko.

Pod lupą

Dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe to także bolączka Okrąglaka, największej hali w mieście. Przypomnijmy, że straż pożarna wykluczyła obiekt z organizowanie dużych imprez.

- Po kontroli strażaków wymieniliśmy m.in. czujki, a także wadliwą klapę dymową - wylicza Maciej Płuska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Czekamy teraz na dodatkową kontrolę, do której dojdzie w tym miesiącu.

Nieoficjalnie wiemy jednak, że o zgodę na ponowne uruchomienie hali będzie trudno. Spełnienie wszystkie zaleceń straży kosztowałoby dodatkowo 800 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska