Opole > Dziś otwarcie hipermarketu Kaufland przy ul. Budowlanych

Artur Janowski
Na razie nie ma prawnych możliwości, aby skłonić inwestora do budowy ronda.
Na razie nie ma prawnych możliwości, aby skłonić inwestora do budowy ronda.
Policja i drogowcy obawiają się, że sparaliżuje to ruch od ronda aż do sklepu. Kierownictwo sieci nie zdecydowało się na razie na przebudowę skrzyżowania.

Zamiast budowy dużego ronda - co sugerowali od dawna miejscy drogowcy - uruchomiono tylko istniejącą sygnalizację. Szkopuł w tym, że wyłączono ją kilka lat temu, gdyż powodowała korki na ulicy Budowlanych.

- Wprawdzie teraz zmieniono program sterujący, ale my nadal uważamy, że ona niewiele pomoże - ocenia Dariusz Bernacki, szef drogówki w Komendzie Miejskiej Policji w Opolu. - Będziemy to skrzyżowanie stale monitorować. Jest zbyt ważne dla całego układu komunikacyjnego centrum, aby pozwolić na jego zakorkowanie.

Agnieszka Maślak, naczelnik wydziału infrastruktury technicznej i gospodarki komunalnej w ratuszu przyznaje, że na razie nie ma prawnych możliwości, aby skłonić inwestora do budowy ronda.

- Jeśli jednak światła spowodują paraliż, to mamy prawo je wyłączyć, a także zlikwidować na skrzyżowaniu oba lewoskręty - przyznaje Maślak. - Oznaczałoby to np. że klienci jadący od Czarnowąs musieliby jechać najpierw na plac Konstytucji, a dopiero potem do sklepu.

Przypomnijmy, że Kaufland początkowo chciał budować rondo, ale z inwestycji się wycofał.

Przedstawiciele sieci twierdzą jednak, że sprawa przebudowy krzyżówki nie jest zamknięta.

- Przedstawiliśmy kilka propozycji, będziemy je konsultować z urzędem miasta - mówi Jarosław Kaduczak, rzecznik Kauflanda.

Tymczasem w ratuszu można nieoficjalnie usłyszeć, że wydanie zgody na budowę hipermarketu przy ul. Budowlanych było błędem. Prezydent powiedział nam jednak, że urząd nie miał prawa odmówić pozwolenia na budowę.

Inaczej patrzy na to Ewa Oglęcka - szefowa miejskiej komisji urbanistycznej . Ocenia, że budowa Kauflanda to kolejny przykład braku polityki przestrzennej miasta.

- Jeśli ktoś ma pomysł na Opole, to może kształtować jego przestrzeń np. poprzez plany zagospodarowania przestrzennego czy studium - tłumaczy Oglęcka. - Niestety u nas studium jest tak "elastyczne”, że dopuszcza budowę dużych sklepów niemal wszędzie. Dlatego wcale się nie zdziwię, kiedy powstaną kolejne i być może jeszcze bliżej centrum.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska