Opole ma szanse na kolejne fabryki. Rozszerza strefę ekonomiczną

Artur Janowski
Opole ma szanse na kolejne fabryki. Rozszerza strefę ekonomicznąAmerykańska fabryka quadów Polarisa to wizytówka opolskiej strefy ekonomicznej, a także dowód na to, że do stolicy województwa można przyciągnąć dużego inwestora
Opole ma szanse na kolejne fabryki. Rozszerza strefę ekonomicznąAmerykańska fabryka quadów Polarisa to wizytówka opolskiej strefy ekonomicznej, a także dowód na to, że do stolicy województwa można przyciągnąć dużego inwestora Archiwum
Aż pięć terenów z Opola znajdzie się w granicach specjalnej strefy ekonomicznej. To oznacza nowe miejsca pracy, a być może sprowadzenie kolejnej dużej firmy.

Amerykańska fabryka quadów to wizytówka opolskiej strefy ekonomicznej, a także dowód na to, że do stolicy województwa można przyciągnąć dużego inwestora. Aby było ich więcej Opole potrzebuje jednak kolejny terenów, znajdujących się w strefie ekonomicznej.

To bowiem one gwarantują ulgi podatkowe, a to skłania inwestorów do kolejnych inwestycji. Obecnie duża część terenów (łącznie 46,2 ha), które są w podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest zagospodarowana.

Niechlubnym wyjątkiem są działki Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a  Paulo przy ulicy Północnej, ale na tę instytucję urząd miasta ma niewielki wpływ.

To wszystko powoduje, że ratusz zdecydował się na powiększenie strefy ekonomicznej, a procedura w tej sprawie właśnie się rozpoczęła. W strefie znaleźć ma się aż pięć nowych terenów o łącznej powierzchni prawie 30 hektarów. Dla porównania siostry zakonne mają w strefie ponad 16 ha przy ulicy Północnej.

W rejonie ulicy Północnej zlokalizowany jest także pierwsza ponad 10 hektarowa działka, która zostanie włączona w  granice strefy, choć jej właścicielem jest w większości Agencja Nieruchomości Rolnych.

- Ale to teren atrakcyjny, przyłączenie go do strefy tylko przyśpieszy proces zagospodarowania - ocenia prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Na podobny efekt miasto liczy w przypadku działki o  powierzchni 2,1 hektara przy ulicy Wspólnej. Nie mniej ciekawy jest blisko 3 hektarowy miejski teren przy ulicy Technologicznej, w pobliżu Parku Naukowo - Technologicznego.

Prezydent proponuje również, aby częścią strefy stał się ponad 6 hektarowy grunt na  ulicy Arki Bożka. Na tym terenie miało powstać kolejne duże centrum handlowe, ale zainteresowanie tego typu inwestycjami w Opolu spadło niemal do zera. Dlatego ten obszar  ma być przeznaczony pod działalność usługowo - przemysłową.

Ulgi, które oferuje strefa ekonomiczna, mogą również spowodować, że nowy zakład przemysłowy powstanie  przy  ulicy Odrzańskiej na terenie Metalchemu (6,2 ha).

- Liczymy, że cała procedura  związana z poszerzeniem strefy zostanie zakończona w  tym roku - zdradza Arkadiusz Wiśniewski. - To nie będzie proste, ale mamy zielone światło ze strony zarządu strefy, co ważne są też inwestorzy zainteresowani  terenami. Nie chodzi tylko o firmy zewnętrzne, ale także opolskie, które chcą  się dynamicznie rozwijać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska