Opole na 2. miejscu w rankingu miejsc sprzyjających edukacji

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Sławomir Mielnik
Opole zajęło 2. miejsce w rankingu samorządów sprzyjających edukacji. Jakość kształcenia jest tu lepsza niż w Krakowie i Warszawie. Ranking przygotowała Fundacja Evidence Institute w Warszawie.

W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców (39 pozycji) Opole uplasowało się za Rzeszowem, a przed Krakowem i Warszawą. Ranking ogłosił Evidence Institute, wskazując najbardziej przyjazne edukacji miejsca w Polsce.

Duże miasta stoją przed największymi wyzwaniami pod względem organizacji i zarządzania oświatą. Tu liczy się przede wszystkim dobra strategia, efektywne wydatkowanie pieniędzy oraz tworzenie systemu zapewniania jakości kształcenia na większą skalę. Rzeszów po raz drugi jest liderem rankingu. Opole w ciągu trzech lat awansowało z trzeciego miejsca na drugie.

Osobno oceniane są miasta poniżej 20 tys. mieszkańców oraz w przedziale 20-100 tys. mieszkańców

- Celem rankingu jest wskazanie tych samorządów, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie - mówi dr Maciej Jakubowski, założyciel Fundacji Evidence Institute. - Nie zawsze oznacza to najwyższe wyniki, bowiem szkoły i samorządy pracują z uczniami o różnym potencjale i borykają się z odmiennymi wyzwaniami. Metodologia rankingu bierze to pod uwagę. Pokazujemy miejsca, gdzie wysiłek szkół, nauczycieli i samorządów jest większy i przynosi lepsze efekty.

- To dla nas ogromne wyróżnienie i radość, że nasze starania przynoszą takie rezultaty - cieszy się Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty UM Opola.

Miasto nie żałuje pieniędzy na oświatę. Do subwencji oświatowej dokłada rocznie ponad 60 mln zł. Dzięki temu uczniowie mają m.in. bardzo bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, pozwalających rozwijać ich zainteresowania. To zgodne z tym, co prezydent Arkadiusz Wiśniewski, podkreśla przy każdej okazji - że oświata to nie wydatek, ale inwestycja w przyszłość.
Do oszacowania głównych wyników rankingu wykorzystano dane dotyczące dostępności edukacji przedszkolnej oraz wyniki egzaminów zewnętrznych. Wzięto pod uwagę także informacje charakteryzujące jednostki samorządu terytorialnego (liczba ludności, stopa bezrobocia oraz dochody własne gmin w przeliczeniu na mieszkańca).

Ranking uwzględnia odsetek dzieci w wieku 3 i 4 lat, chodzących do przedszkoli, wyniki sprawdzianu szóstoklasistów, zróżnicowanie wyników sprawdzianu szóstoklasistów oraz egzaminu gimnazjalnego w gminie oraz postęp uczniów osiągnięty w gimnazjum.

Niedawno na IV Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty Opole zostało docenione za czwarte miejsce wśród miast wojewódzkich pod względem liczby i jakości realizacji miękkich projektów unijnych w latach 2007-15.
W rankingu Evidence Institute, szeregującym wszystkie polskie samorządy, na uwagę zasługuje 54 miejsce w kraju gminy Kolonowskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska