Opole nie chce, by ratusz był w rejestrze zabytków

Redakcja
Ratusz w Opolu.
Ratusz w Opolu. Sławomir Mielnik
- Nie ma takiej potrzeby - przekonują urzędnicy. - Jest, będziemy chcieli tego wpisu dokonać - zapowiada wojewódzki konserwator zabytków.

Ratusz - najbardziej reprezentacyjny budynek centrum miasta - dziś w rejestrze zabytków nie figuruje. I dla wielu opolan uczonych przez lata, że budowlą jest on cenną i znamienitą, może być to spore zaskoczenie.

- Dla mnie też było, ale nigdy nie wnikałam, skąd taka sytuacja - przyznaje Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego i autora książki o ratuszu. - Budynek był wprawdzie przebudowywany w latach 30. XX wieku, ale to nadal jest XIX wieczną budowlą, którą trzeba chronić szczególnie. I to nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Czasem liczy się każdy detal.

Tymczasem jeśli dany budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, to jego właściciel nie musi uzgadniać z konserwatorem zabytków zmian dokonywanych we wnętrzu.

Dlatego może np. wyrzucić na śmietnik żyrandole, ławki, czy drzwi. I to mimo, że czasem są one kunsztownie zdobione.

Zapytaliśmy urząd miasta, dlaczego do tej pory nikt nie wystąpił z wnioskiem o wpisanie ratusza do rejestru zabytków.

- Do tej pory żaden właściciel ratusza nie widział potrzeby wpisywania obiektu do rejestru zabytków, wystarczył bowiem fakt, że znajduje się on w strefie ochrony konserwatorskiej i jest w ten sposób chroniony - wyjaśnia Aleksandra Śmierzyńska, pracownik biura promocji w Urzędzie Miasta Opola. - Każda zmiana lub ingerencja dotycząca budynku na zewnątrz musi być konsultowana z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Dlatego na tę chwilę nie widzimy potrzeby, aby ratusz wpisać do rejestru.

Potrzebę widzi natomiast sam konserwator, do którego doszły informacje, że w ratuszu powstał projekt przebudowy sali. im. Karola Musioła, który zakłada usunięcie ozdób i herbów z sufitu. Mają one trafić do muzeum.

- Ratusz jest na tyle cenną i unikatową budowlą dla miasta, że już dawno powinien być rejestrze - ocenia Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków. - Wiemy, że z jakiś względów urząd się do tego wpisu nie kwapi. Dlatego sami wystąpimy do niego. Ratusz jest już u nas na liście budynków, które z urzędu chcemy wpisać do rejestru zabytków.

Na razie trudno jednak powiedzieć, czy wpisu uda się dokonać jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska