Opole przygotowuje budżet miasta na 2014 rok

Archiwum
Zakończyło się składanie wniosków do budżetu miasta na 2014 rok.
Zakończyło się składanie wniosków do budżetu miasta na 2014 rok. Archiwum
Zakończyło się składanie wniosków do budżetu miasta na 2014 rok. Jak co roku najwięcej dotyczy dróg, ale są i bardziej egzotyczne, np. propozycja zakupu automatycznych ubikacji.

Wnioski składali radni, rady dzielnicy, politycy, a także mieszkańcy. Propozycji jest kilkaset, a aby je zrealizować, potrzeba kilkuset milionów złotych. Dlatego już teraz wiadomo, że większość pomysłów będzie musiała poczekać na lepsze czasy.

Zpoprzednich lat wynika jednak, że najczęściej prezydent wsłuchuje się w głos swoich radnych Platformy Obywatelskiej, a ci w tym roku przygotowali 12 propozycji.

- Nie licytujemy się z innymi klubami na liczbę złożonych wniosków - podkreśla Zbigniew Kubalańca, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej. - Nasze propozycje są jednak przedyskutowane z prezydentem i mają spore szanse na realizację, choć tak na 100 procent nie można być tego jeszcze pewnym.

Radni wnioskowali m.in. o przeznaczenie 10 mln zł na remont hali Okrąglak, a 2 milionów złotych na budowę oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nr 9 (ul. Cmentarna).
Chcą również, aby na skrzyżowaniu ulic Prószkowskiej i Chmielowickiej powstało rondo, a na moście Katedralnym - dodatkowy pas ruchu.
Kolejne wnioski dotyczą utworzenia parkingu na Chabrach (obok kościoła św. Karola Boromeusza), a także doświetlenia ulic w Kolonii Gosławickiej.

O oświetleniu parku marzą także mieszkańcy osiedla Armii Krajowej, a w ich imieniu wniosek w tej sprawie złożyła spółdzielnia mieszkaniowa. Spółdzielcy zwracają też uwagę na kiepski stan tych osiedlowych ulic, które należą do miasta.

- Chodzi np. o ulice Bytnara-Rudego czy Grota-Roweckiego, gdzie w niektórych miejscach krawężniki dosłownie się rozsypały - mówi Adam Jaroch, prezes spółdzielni mieszkaniowej (dawna ZWM).

Na razie miejscy drogowcy się za te uliczki nie zabierają, bo mają inne priorytety. Do budżetu miasta na 2014 rok złożyli m.in. wniosek o pieniądze na projekt nowego mostu w ciągu ul. Niemodlińskiej (nad Kanałem Ulgi) wraz z budową mostu objazdowego. Dodatkowo planują przebudowę ulicy Wspólnej (6 mln zł), a także fragmentu ul. Niemodlińskiej na odcinku od ul. Koszyka do ul. Hallera (1,5 mln zł).

- Chcielibyśmy przebudować ten odcinek do parametrów dogi dwukierunkowej, bo to polepszy komunikację Zaodrza z centrum miasta - wyjaśnia Mirosław Pietrucha, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg.

Do budżetu miasta swoje wnioski złożyli także członkowie Ruchu Palikota. Wnioskowali m.in. o montaż kilku toalet automatycznych, ale wydaje się, że ratusz ten pomysł odrzuci. Koszt jednej takiej ubikacji to wydatek 300 tysięcy złotych.

Plan wydatków miasta na 2014 rok poznamy jesienią. Jeszcze wtym roku przyszłoroczny budżet Opola powinna uchwalić rada miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska