Opole. Uczestniczki szkoleń w WZDZ będą opiekować się niepełnosprawnymi

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Uczestnicy projektu „Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz” w przyszłości chcą pracować z osobami niepełnosprawnymi.
Uczestnicy projektu „Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz” w przyszłości chcą pracować z osobami niepełnosprawnymi.
Na naukę nowego zawodu nigdy nie jest za późno. Udowadniają to uczestnicy projektu „Aktywni na nowo – potrzebni od zaraz”.

Panie i panowie w wieku 45+ w przyszłości będą się opiekować osobami niepełnosprawnymi.

Choć jestem po ekonomii i zawsze pracowałam w biurze, zdecydowałam się na kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. Długo byłam bezrobotna i chciałam coś zmienić w swoim życiu - przyznaje Izabela Pluta z Brzegu, jedna z uczestniczek projektu „Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz”.

Zobacz: Część firm planuje zwiększyć w tym roku zatrudnienie

Pani Izabela ma teraz staż w Polskim Związku Głuchych w Opolu. - To dla mnie nowe wyzwanie, jednak wiem, że warto. Swojej decyzji nie żałuję - mówi.

Z kolei Alicja Piechota, Zdzisława Pajdzik i Maria Szpunar, mieszkanki Opola, zdecydowały się na udział w szkoleniach na opiekunkę osoby niepełnosprawnej.

- Po ukończeniu projektu wspólnie chcemy otworzyć coś swojego - mówią panie.

Jak tłumaczy Maria Szpunar, wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności do wykonywania pracy już mają.

- Teraz musimy się tylko uporać z biurokracją - dodaje.

Na zawód opiekunki zdecydowała się również Grażyna Wiktorowicz z Brzegu.

- Kiedyś pracowałam w handlu. Od trzech lat jestem jednak bez pracy i rozglądałam się za innymi możliwościami - przyznaje.

Pani Grażyna jest przekonana, że dokonała dobrego wyboru. - Lubię pracę z ludźmi i jestem bardzo cierpliwym człowiekiem. Na pewno dam sobie radę - twierdzi kobieta i już zapowiada, że zaraz po ukończeniu projektu będzie intensywnie szukać pracy związanej właśnie z opieką.

Zobacz: 85 niepełnosprawnych z Kędzierzyna-Koźla przeszło szkolenia

Na szkolenia zdecydowała się też Maria Rogula z Głogówka. - Jestem bardzo zadowolona, że wzięłam w nich udział - zapewnia.

Panii Maria podobnie jak jej koleżanki wiąże swoją przyszłość z zawodem opiekunki, choć, jak przyznaje, nigdy wcześniej nie podejrzewała, że tak się stanie. - Ale moje plany się zmieniły - dodaje.

W projekcie „Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz” w sumie brało udział 48 bezrobotnych mieszkańców Opolszczyzny, którzy ukończyli 45. rok życia. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku, a zakończy pod koniec kwietnia. Dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej realizuje go Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu.

Dodatkowo WZDZ organizuje jeszcze jeden podobny projekt dla bezrobotnych osób w wieku 45+: „Asystent i opiekun - nowy zawód i nowe wyzwanie”.

Definicja

Asystent ułatwia wykonywanie codziennych czynności niepełnosprawnemu, pomaga mu w zdobywaniu samodzielności, organizowaniu wolnego czasu oraz w nawiązywaniu kontaktów społecznych. A do zadań opiekuna należy m.in. zapewnienie podstawowej opieki medycznej, podawanie leków i robienie zastrzyków.

Opinia: Elżbieta Adaszyńska, asystent koordynatora projektu

Pod lupą

Warto zdobywać wiedzę

Na samym początku uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach teoretycznych. Przygotowano też dla nich m.in. indywidualne oraz grupowe spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym oraz kurs języka angielskiego (do wyboru: poziom podstawowy i średnio zaawansowany).

Dla pań i panów, którzy zdecydowali się na zawód asystenta osób niepełnosprawnych, zorganizowano również kurs podstawowej obsługi komputera.

W zawodzie opiekuna prócz teorii trzeba też mieć praktykę

Ważnym punktem projektu były zajęcia praktyczne. Uczestnicy uczyli się m.in. przewijania pacjenta, pomocy osobom jeżdżącym na wózku inwalidzkim, podstaw języka migowego i różnych form masażu.

Ponadto jedenaście osób szkolących się w zawodzie asystenta osób niepełnosprawnych oraz trzynaście osób biorących udział w kursie opiekuna osób niepełnosprawnych uczestniczy aktualnie w trzymiesięcznych płatnych stażach zawodowych w placówkach opiekuńczych i leczniczych, fundacjach oraz stowarzyszeniach pomagających osobom niepełnosprawnym na terenie Opolszczyzny.

- Nasi uczestnicy mogą również liczyć na nasze wsparcie w szukaniu pracy oraz zwracać się o pomoc, gdy pojawią się jakieś wątpliwości - dodaje Agnieszka Wojtal, specjalista ds. staży i pośrednictwa pracy w WZDZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska