I Dzielnica Związku Polaków w Niemczech była jedną z pięciu jednostek organizacyjnych ZPwN. Jej siedziba mieściła się w Opolu, a swoją działalnością obejmowała obszar całego Śląska Opolskiego.
Głównym celem organizacji było kultywowanie oraz utrzymanie kultury i języka polskiego wśród ludności polskiej mieszkającej na terenie Niemiec. Do zasług działaczy związku możemy zaliczyć m.in. uratowanie przed zburzeniem Wieży Piastowskiej w Opolu.
Po dojściu do władzy nazistów związek zaczął mieć coraz większe trudności w prowadzeniu swojej działalności. Wobec Polaków zaczęły być stosowane różnego rodzaju represje. Zakazano im korzystać z polskich symboli narodowych.
Wynikiem tego zakazu było powstanie używanego do dziś znaku Rodła, mającego za zadanie zrzeszać Polaków w Niemczech pod jednym symbolem. Ostatecznie przed wybuchem drugiej wojny światowej Związek Polaków w Niemczech został zdelegalizowany, a duża część jego działaczy została aresztowana i uwięziona w obozach koncentracyjnych.
Na uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy Opola. Centralnym punktem obchodów było spotkanie pod pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego”, przy którym wygłoszono przemówienia okolicznościowe i złożono wiązanki kwiatów.
- Tutaj wielu z nas ma powiązania rodzinne z ludźmi, którzy tworzyli ten związek w trudnych czasach, kiedy polski język i polskie obyczaje były niedozwolone. - mówił pod pomnikiem Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.
- Związek Polaków w Niemczech prowadził nie tylko działalność oświatową, nie tylko nauczał języka polskiego, prowadził też działalność gospodarczą i sportową w bardzo trudnym czasie. Była to odpowiedź na antypolską politykę ówczesnych Niemiec wobec Polaków mieszkających nad Renem - wspominał poseł Tomasz Kostuś.
Po głównej części obchodów uczestnicy przeszli na rynek, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy historycznej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” oraz uroczysta sesja rady miasta.
Wcześniej w kościele oo. franciszkanów odprawiona została też msza święta w intencji działaczy I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech.
Zobacz również
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?