Opole upamiętniło patriotów spod znaku Rodła. 100-lecie powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Na uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy Opola.
Na uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy Opola. Łukasz Biernacki
W sobotnie popołudnie Opolanie świętowali 100-lecie powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. W ramach obchodów odbyły się uroczystości pod pomnikiem, msza święta, otwarcie historycznej wystawy oraz specjalna sesja rady miasta.

I Dzielnica Związku Polaków w Niemczech była jedną z pięciu jednostek organizacyjnych ZPwN. Jej siedziba mieściła się w Opolu, a swoją działalnością obejmowała obszar całego Śląska Opolskiego.

Głównym celem organizacji było kultywowanie oraz utrzymanie kultury i języka polskiego wśród ludności polskiej mieszkającej na terenie Niemiec. Do zasług działaczy związku możemy zaliczyć m.in. uratowanie przed zburzeniem Wieży Piastowskiej w Opolu.

Po dojściu do władzy nazistów związek zaczął mieć coraz większe trudności w prowadzeniu swojej działalności. Wobec Polaków zaczęły być stosowane różnego rodzaju represje. Zakazano im korzystać z polskich symboli narodowych.

Wynikiem tego zakazu było powstanie używanego do dziś znaku Rodła, mającego za zadanie zrzeszać Polaków w Niemczech pod jednym symbolem. Ostatecznie przed wybuchem drugiej wojny światowej Związek Polaków w Niemczech został zdelegalizowany, a duża część jego działaczy została aresztowana i uwięziona w obozach koncentracyjnych.

Na uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy Opola. Centralnym punktem obchodów było spotkanie pod pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego”, przy którym wygłoszono przemówienia okolicznościowe i złożono wiązanki kwiatów.

- Tutaj wielu z nas ma powiązania rodzinne z ludźmi, którzy tworzyli ten związek w trudnych czasach, kiedy polski język i polskie obyczaje były niedozwolone. - mówił pod pomnikiem Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

- Związek Polaków w Niemczech prowadził nie tylko działalność oświatową, nie tylko nauczał języka polskiego, prowadził też działalność gospodarczą i sportową w bardzo trudnym czasie. Była to odpowiedź na antypolską politykę ówczesnych Niemiec wobec Polaków mieszkających nad Renem - wspominał poseł Tomasz Kostuś.

Po głównej części obchodów uczestnicy przeszli na rynek, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy historycznej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” oraz uroczysta sesja rady miasta.

Wcześniej w kościele oo. franciszkanów odprawiona została też msza święta w intencji działaczy I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech.

Zobacz również

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie