Opole. Wystawa o Janie Pawle II i kardynale Wyszyńskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na placu Wolności w Opolu ustawiono kilkanaście plansz składających się na ekspozycję „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”.

Ekspozycję przygotowały Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Na planszach umieszczone zostały zdjęcia obu wybitnych ludzi Kościoła i fragmenty ich wypowiedzi podzielone na kategorie tematyczne: Polska, powołanie, cierpienie, kobieta, ojczyzna, praca, męstwo naród sumienie itd.

„Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” nie jest wystawą biograficzną – czytamy we wprowadzeniu do ekspozycji. Skomponowaliśmy ją,zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Gramatyka życia to podstawa funkcjonowania nie tylko jednostek, ale i całych społeczności ludzkich – rodzin, wspólnot i narodów. Staraliśmy się wybrać cytaty, które jak w soczewce pokażą podejście dwóch mistrzów, do podstawowych dla naszej cywilizacji słów.

Wystawa, którą obecnie można oglądać w Opolu, została przygotowana w roku 2018. Był to rok ważnych rocznic odnoszących się do biografii jej bohaterów: 70. rocznicy mianowania biskupa Wyszyńskiego prymasem Polski i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Dodaj ogłoszenie