Opolska fundacja ze specjalistyczną firmą zaprojektują edukacyjną grę planszową, której tematem będą uzależnienia behawioralne. Gra trafi do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na Opolszczyźnie.

- Uzależnienia behawioralne (od komputera, telefonu, zakupów, seksu, sportu, ale także na przykład od zdrowej żywności) są jeszcze słabo zbadane. O ile w przypadku używek wiemy, że by być zdrowym, trzeba je odrzucić, to przecież trudno zupełnie zrezygnować z komputera czy sportu - tłumaczy Paulina Zalewska z Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.

Gra, którą opracuje fundacja, ma być przewodnikiem, który pokaże uczestnikom zabawy, czy są uzależnieni i jak im można pomóc.

- Przygotujemy różne nakładki: dla rówieśników, ale też dla wychowawców, z podpowiedziami, jakiej pomocy mogą udzielić. Za zachowania prowadzące do uzależnienia uczestnicy gry będą tracili punkty - wyjaśnia Beata Balicka-Błagitka, dyrektor biura fundacji.

Zanim gra wejdzie do obiegu, jej prototyp ma być przetestowany przez młodych opolan. Dopiero potem trafi do szkół, a wiosną będzie w nią można zagrać także w opolskim sklepie Auchan. Natomiast jeszcze jesienią br. do szkół dotrą opracowane przez fundację poradniki, pisane w formie bloga, które mają uzmysłowić młodym, jakim problemem jest np. wielogodzinne korzystanie z portali społecznościowych, czy siedzenie przed telewizorem.