Opolski oddział ARiMR ma 25 lat. Pomógł zmienić polskie i opolskie rolnictwo na lepsze

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W środę w opolskim CWK obchodzono 25-lecie działalności Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ARiMR działa od 1994 roku jako rządowa agencja płatnicza. Zajmuje się wdrażaniem programów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej, w tym płatnościami bezpośrednimi. Udziela też rolnikom pomocy z budżetu krajowego.

Poprzez działania ARIMR-u do rąk rolników trafiło w całej Polsce 330 mld zł. Ponad 9 mld zł zasiliło województwo opolskie.

Z płatności bezpośrednich w regionie skorzystało 27400 rolników. Tyle wniosków do nas wpłynęło – precyzuje Jan Stępkowski, dyrektor Opolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. - Ponadto w ramach realizowanego przez ARiMR programu modernizacji w latach 2002-2019 w województwie opolskim zakupiono 9905 maszyn rolniczych, w tym 1605 ciągników, wybudowano 136 obiektów i powstało łącznie 1027 miejsc pracy. Cały czas powstają nowe programy. Jeden z nich adresowany jest do młodych rolników na wsparcie rozpoczęcia działalności. Mogą otrzymać 150 tys. zł na gospodarstwo. Odpowiednie wnioski złożyło 176 osób.

- Do 2004 roku kierowaliśmy się na pomocy rządu na rozwój gospodarstw i infrastruktury na obszarach wiejskich – mówi dr Małgorzata Sztoldman, dyrektor Departamentu Analiz i Sprawozdawczości ARiMR w Warszawie. - Głównie w formie kredytów preferencyjnych. Uruchomiliśmy 50 linii kredytowych. Po wejściu do Unii staliśmy się agencją płatniczą i w tej chwili jesteśmy największą agencją płatniczą w Europie. Mamy największą liczbę beneficjentów. Z budżetu krajowego pomagamy nie tylko rolnikom (w ubiegłym roku 2 mld zł dostały gospodarstwa dotknięte suszą), ale i instytucjom działającym na terenach wiejskich, np. Kołom Gospodyń). Prowadzimy też rejestr identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Jednym z uczestników konferencji był Dariusz Gajewski, rolnik ze Starowic Dolnych.

Pracuję na roli od 30 lat, a z ARiMR-em współpracuję od początku jego istnienia. Z programów Agencji korzystało zarówno moje gospodarstwo, jak i moich córek (łącznie 850 ha). Przełomowy był rok 2004, bo pieniądze pomocowe z Unii pozwoliły na unowocześnienie gospodarstw i wdrożenie nowych technologii. Przede wszystkim wszystkie maszyny, wszystkie ciągniki wymieniliśmy na nowe. Wprowadziliśmy nowe technologie, dzięki którym praca stała się łatwiejsza i bardziej wydajna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska