Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na pierwszą w tym sezonie premierę. Spektakl inspirowany Brzechwą powstał, by łączyć pokolenia

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Spektakl adresowany  jest do widzów dorosłych i dzieci od lat 7. Premiera w OTLiA już w najbliższą sobotę
Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych i dzieci od lat 7. Premiera w OTLiA już w najbliższą sobotę Anna Gryglas
Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprasza na pierwszą w tym sezonie premierę. Spektakl inspirowany twórczością Jana Brzechwy powstał, by łączyć pokolenia.

Wiersze Jana Brzechwy znają chyba wszyscy. Emanują wielka mocą, kreatywnością autora, kipią dowcipem i emocjami, zaskakują puentą - nic więc dziwnego, że stały się inspiracją do stworzenia niezwykłego przedstawienia w opolskim teatrze lalek.

O „Brzechwatorium” - to tytuł spektaklu - tuż przed sobotnią premierą opowiadają jego twórcy.

- Mija 18 lat od naszej pierwszej wspólnej premiery i od tamtej pory było 12 spektakli. Przed nami szczęśliwy trzynasty – „Brzechwatorium”. Bardzo ciekawe wyzwanie. Brzechwa to jest to wyborny autor dla dzieci, ciągle żywy, ciągle aktualny, mądry, z puentą, z przesłaniem – mówi Marian Pecko, reżyser opolskiego przedstawienia.

Reżyser zdradza, że aktorzy przygotowując spektakl pracowali… bez scenariusza.

- On powstawał na próbach. Dramaturgię tego spektaklu budowaliśmy razem z aktorami. Mieliśmy teksty, robiliśmy „burzę mózgów” – wyjaśnia Marian Pecko.

Akcja spektaklu „Brzechwatorium” toczy się w domu starców.

– To przestrzeń, w której żyją ludzie trochę zapomniani, ale wydarzy coś, co postawi ich na nogi. Co? Nie wiem, może odwiedzi ich Brzechwa? Jego poezja, ta metafora będzie dla nich lekarstwem, czymś, co sprawi, że znów zaczną się uśmiechać, dostrzegać piękno i sens życia – mówi Marian Pecko.

Przedstawienie w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu stawia na wielopokoleniowość.

- Bardzo nas ciekawiło, jak będą brzmiały tekst Brzechwy wypowiedziane przez ludzi, którzy mają 70 lat. Ten kontekst jest wyjątkowo wyruszający. Przez to staramy się mówić, że starsi też mają swoje marzenia, pragnienia, chcą żyć, a my im możemy w tym pomóc. Dlatego odwiedźcie swoją babcię, dziadka, zabierzcie ich do teatru. Ci ludzie są bardzo wartościowi i mają nam bardzo wiele do powiedzenia – apeluje reżyser „Brzechwatorium”.

Przy okazji przedpremierowej konferencji prasowej ogłoszono także, że firma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A Odział Opole została partnerem sezonu 2023/24.

- To jest przywilej i zaszczyt być partnerem Opolskiego Teatru Lalki i Aktora – mówi Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.

Premiera „Brzechwatorium” już w najbliższą sobotę (23 września).

Na scenie zobaczymy m.in.: Annę Jarotę, Dorotę Nowak, Mariolę Ordak-Świątkiewicz, Zygmunta Babiaka i Andrzeja Mikoszę. Reżyseria: Marian Pecko, scenografia: Eva Farkašová, muzyka: Robert Mankovecký. Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych i dzieci od lat 7.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska