Opolskie Lamy 2010. Spotkanie z animacją w Opolu

fot. filmpolski.pl
Las 2009, zdjęcie z planu filmowego (od lewej: Krzysztof Kopczyński, Piotr Dumała, Adam Sikora). Producent po raz pierwszy połączył kino aktorskie z animacją. Eksperyment się powiódł.
Las 2009, zdjęcie z planu filmowego (od lewej: Krzysztof Kopczyński, Piotr Dumała, Adam Sikora). Producent po raz pierwszy połączył kino aktorskie z animacją. Eksperyment się powiódł. fot. filmpolski.pl
Najlepsze dzieła polskich i francuskich autorów oraz spotkanie z Piotrem Dumałą, znanym twórcą filmów animowanych, to program pięciodniowego maratonu.

Spotkanie z animacją to pięciodniowy maraton i okazja do poznania najciekawszych filmów animowanych - polskich i francuskich autorów. Program złożony z francuskiej twórczości został podzielony na trzy bloki: On n'est pas des machines (Nie jesteśmy maszynami), Enfantillages (Dziecinady), Ah ! L'amour... (Ah ! Miłość...).

- W czasie pięciodniowej imprezy skupimy się głównie na twórczości polskich artystów - tłumaczy Rafał Mościcki, organizator Opolskich Lam. - Chcemy jednak pokazać też bestsellery z innych krajów i stąd pomysł na dzień z animacją francuską. W poniedziałek wyświetlimy również filmy polskich autorów, którzy nie zakwalifikowali się do konkursu.

27-28 kwietnia to dni poświęcone twórczości Piotra Dumały, polskiego reżysera, pisarza, rysownika, grafika. Opolanie spotkają się z artystą w Centrum Filmowym Helios w Opolu w piątek o godzinie 21:15. Po spotkaniu projekcja filmu pt. "Las".

Piotr Dumała jest laureatem wielu liczących się nagród. Jego twórczość nagrodzono na festiwalach filmowych m.in. w Krakowie, Mannheim, Łagowie, Oberhausen, Huesca. Zwiastun Dumały "Kafka Meets Dostoyevski" otrzymał Złotą Nagrodę na festiwalu w Los Angeles.

Zapytaliśmy artystę, dla jakiego grona odbiorców tworzy swoje animacje. - Nigdy nie tworzyłem pod kogoś, dla określonej grupy - tłumaczy Dumała. - Realizując swoje pomysły, myślałem o widzu, który jest podobny do mnie. Cechuje go określona wrażliwość i ciekawość świata.

Artysta zasłynął z utrzymanych w czarnym humorze historyjek. "Czarny Kapturek", "Nerwowe życie kosmosu" to jedne z jego najpopularniejszych filmów. Animacje Piotra Dumały nie przypominają bajek, w których zawsze wygrywa dobro z okrutnym i bezlitosnym złem.

- W moich dziełach z pewnością nie dążę za wszelką cenę do happy endów - mówi artysta. - Bliski jest mi motyw śmierci. Można powiedzieć, że jedną nogą stoję po stronie śmierci, drugą po stronie życia.
Grafik korzysta z różnych technik. Sławę przyniosły mu dzieła wykonane metodą gipsową, gdzie obraz wydrapuje się i maluje na płytkach z gipsu. - Dziś znowu sięgnąłem po ołówek i bardzo tradycyjną metodę animacji, łącząc ją z postprodukcją komputerową.
Dumałę inspiruje życie.

- Pomysły czerpię z różnych źródeł - opowiada. - Baśnie, mity, opowiedziane wydarzenia, jak i bezpośrednie obserwacje. Zrobiłem też kilka niedosłownych adaptacji literatury poważnej. Z drugiej strony inspirują mnie motywy snów.

Informacji o festiwalu Opolskie Lamy szukaj też na:  http://www.opolskielamy.blogspot.com
Artysta jest kojarzony głównie dzięki filmom animowanym. Jego ostatnie dzieło, "Las", to połączenie kina aktorskiego z animacją, Skąd ta zmiana?

- Animacja po dwudziestu latach twórczości przestała mi wystarczać - tłumaczy grafik. - Chciałem zająć się czymś nowym, posunąć się o krok naprzód, a nawet wszerz. Kiedyś pracowałem z postaciami, które wymyślałem i ożywiałem, rysując, w fabule "Las" odtwarzali je aktorzy.
Dwudniowe spotkanie z twórcą w czasie Opolskich Lam z pewnością zaciekawi niejednego widza, a na ciepłe przyjęcie liczy też znany animator.

- Do Opola przyjeżdżam pełen ciekawości. Liczę, że moje filmy uruchomią w widzach chęć do rozmowy, stworzą możliwość znalezienia wspólnego języka...

Czwartek, 29 kwietnia, to dzień Złotej Dziesiątki Polskiej Animacji. Wyświetlona zostanie słynna "Katedra" Tomasza Bagińskiego. Opolanie spotkają się też z Jerzym Armatą, znanym krytykiem filmowym.

Program

26 kwietnia, godz. 20.30 Ściana Galerii Sztuki Współczesnej
Animacja francuska (Nie jesteśmy maszynami; Dziecinada)

27 kwietnia, godz. 20.30 Ściana Galerii Sztuki Współczesnej
Animacja polska, filmy Piotra Dumały (m.in.: Czarny Kapturek; Wolność nogi; Nerwowe życie kosmosu)

28 kwietnia, godz. 19.30
Galeria Sztuki Współczesnej
Filmy Piotra Dumały cd. (m.in.: Franz Kafka; Zbrodnia i kara)
Ściana Pubu Ostrówek, godz. 21.00
Spektakl Piotra Dumały pt. Walka, miłość i praca

29 kwietnia, godz. 20.30
Ściana Galerii Sztuki Współczesnej, Złota Dziesiątka Polskiej Animacji (m.in.: Labirynt; Tango; Czerwone i czarne; Katedra). Spotkanie z Jerzym Armatą, krytykiem filmowym, muzycznym i dziennikarzem

30 kwietnia, godz. 21.15 Projekcja filmu Las i spotkanie z Piotrem Dumałą w kinie Helios

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska