Opolskie. Nauczyciele testują się na obecność koronawirusa. Po feriach wracają do szkół

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Ponad 4700 nauczycieli i pracowników szkół na Opolszczyźnie zgłosiło się na testy w kierunku SARS-Cov-2. W poniedziałek ruszyła ogólnopolska akcja badań w ramach przygotowania do powrotu do nauki stacjonarnej.

Bezpłatne i dobrowolne testowanie metodą RT-PCR dotyczy nauczycieli klas I-III podstawówek, nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników administracji i obsługi tych placówek. Na Opolszczyźnie zorganizowano 32 punkty poboru wymazów w szkołach. Działa też stały punkt poboru w Opolu przy ul. Waryńskiego 30.

Najwięcej testów - 543 - zostanie wykonanych w stolicy regionu.

- Zgłosiłam się na test, bo chcę mieć pewność, że jestem zdrowa - mówi Beata, świetliczanka z Opola. - Wolałabym jednak, aby to przedsięwzięcie dotyczyło szczepień przeciwko wirusowi. Dopiero to dałoby nam poczucie bezpieczeństwa.

- Przyszłam, bo badanie jest za darmo, a niedawno miałam kontakt z osobami o objawach grypopodobnych. Czy wynik testu będzie wiarygodny za kilka dni, gdy wrócimy do szkół, nie mam pojęcia - dodaje Ewa, nauczycielka z Opola.

- Jednorazowa akcja nic nie da, zwłaszcza, że testują się tylko chętni. W mojej szkole zgłosiła się połowa uprawnionych. O bezpiecznym powrocie do pracy stacjonarnej można by mówić , gdyby nauczycieli badano co tydzień, a testy były obowiązkowe - uważa nauczycielka PSP 29 w Opolu.

- Na Opolszczyźnie wymazy będą pobierane do czwartku zgodnie z ustalonym szczegółowym harmonogramem, a następnie będą opracowywane wyniki badań - informuje Małgorzata Gudełajtis z opolskiego sanepidu. - W całym regionie zgłosiło się 4736 osób, w tym 2820 nauczycieli klas I-III, 251 nauczycieli szkół specjalnych oraz 1665 pracowników niepedagogicznych.

Do 17 stycznia w całej Polsce trwają ferie zimowe. Minister edukacji Przemysław Czarnek oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili na popołudniowej konferencji prasowej, że po feriach uczniowie klas I-III podstawówek wrócą do szkół i będą ponownie uczyć się w wymiarze stacjonarnym. - Ta decyzja jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności, w warunkach rozwoju pandemii w Polsce - powiedział Niedzielski.

Kilka godzin wcześniej minister zdrowia mówił, że ewentualne uruchomienie nauki w klasach I-III rozważane jest tylko w tych regionach, które w tej chwili wydają się najmniej obciążone dolegliwością pandemii, a takie województwa to obecnie małopolskie i świętokrzyskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska