Opolskie przedsiębiorstwa Czy są innowacyjne?

Edyta Hanszke
Przedsiębiorcy z województwa opolskiego należą do ścisłej krajowej czołówki, gdyż nowe sposoby wytwarzania zastosowało 17% małych i 35% średnich przedsiębiorstw
Przedsiębiorcy z województwa opolskiego należą do ścisłej krajowej czołówki, gdyż nowe sposoby wytwarzania zastosowało 17% małych i 35% średnich przedsiębiorstw
Rozmowa z Krzysztofem Baranem, konsultantem Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw i promotorem projektów innowacyjnych w ramach działań 4.2, 4.4 PO IG na lata 2007 -201

3.

Jaka jest skala działań innowacyjnych w przedsiębiorstwach w województwie opolskim? Myślę,że aby przedstawić skalę tych działań należy przypomnieć definicje innowacji, działań innowacyjnych i przedsiębiorstwa innowacyjnego.

Innowacyjność przedsiębiorstw w Polsce wzrosła w ostatnich latach z 17,1% do poziomu 26,6% mimo to nadal jest znacznie niższy od średniej dla UE wynoszącej 51%. Niski poziom innowacyjności polskich przedsiębiorstw jest wynikiem złej sytuacji finansowej oraz zbyt małego zainteresowania prowadzeniem działalności badawczo rozwojowej charakteryzującej się dużym ryzykiem niepowodzenia.

Polski sektor MSP wdraża więcej innowacji procesowych czyli usprawnień sposobu wytwarzania niż nowych wyrobów. Nowe wyroby bardziej lubimy kupować niż opracowywać.

W ostatnich latach w sektorze prywatnym przeciętnie 11% małych i 31% średnich firm zastosowało nowe procesy podczas gdy nowe wyroby wdrożyło 9% małych i 26 % średnich przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy z województwa opolskiego należą do ścisłej krajowej czołówki, gdyż nowe sposoby wytwarzania zastosowało 17% małych i 35% średnich przedsiębiorstw.

Niewątpliwie znaczny wpływ na wzrost ilości wdrażanych innowacji w naszym województwie spowodowała możliwość współfinansowania projektów z RPO WO2007 – 2013 oraz POIG, którą wykorzystali bardzo dobrze przedsiębiorcy.

Co może dać współpraca nauki oraz biznesu? obrze zorganizowana współpraca nauki z biznesem może dać tylko sukces w postaci: wysokich kwalifikacje i doświadczenia kadr z jednej strony oraz innowacji , nowych technologii wprowadzania nowości do praktyki a przede wszystkim rozwój gospodarki w oparciu o naszą myśl techniczną.

Jak promować naukę w biznesie?

Innowacyjność przynosząca efekty rynkowe nadal nie jest mocną stroną polskiego biznesu i nauki

W Polsce tylko 6,5%wszystkich zatrudnionych w działalności B + R pracuje w przedsiębiorstwach gdy wskaźnik ten dla krajów UE- 15 wynosi około 50%.

Olbrzymi niewykorzystany potencjał i możliwość promowania nauki w biznesie posiadają instytucje i organizacje proinnowacyjne powołane w tym celu.

Mam tu na myśli instytucje statutowe wspierające i promujące przedsiębiorczość , innowacje. To min. Parki technologiczne, inkubatory technologiczne i centra transferu technologii , instytucje należące do Krajowego Systemu Usług, Krajowej Sieci Innowacji. Izby gospodarcze, Naczelna Organizacja Techniczna, Stowarzyszenia promujące przedsiębiorczość .

Opracowanie systemu i wykorzystanie tych instytucji daje szanse na poprawę poziomu innowacyjności w Polsce i skuteczną promocję nauki w biznesie.

Niestety instytucje te borykają się z wieloma problemami prawnymi ,proceduralnymi, brakiem skutecznego modelu organizacyjnego.

Co mogą zrobić małe przedsiębiorstwa zainteresowane rozwinięciem u siebie działu B+R?

Proponuję zgłosić się do Punktów konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług , oraz punktów Krajowej Sieci Innowacji gdzie zweryfikowani przez PARP konsultanci udzielą bezpłatnie wszelkich informacji lub skierują zainteresowanego do odpowiedniej instytucji.

Jak usprawnić wymianę informacji pomiędzy przedsiębiorcami a sferą nauki?Jednym ze sposobów jest projekt pt. KIGNET Innowacje – izbowy system wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw realizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą i Naczelną Organizacje Techniczna FSNT Rada w Opolu.

Celem projektu jest rozwój i świadczenie usług proinnowacyjnych a także utworzenie i rozwój metod, form i narzędzi współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami instytucjami otoczenia biznesu , jednostkami badawczo – rozwojowymi, jednostkami naukowymi, uczelniami i centrami badawczymi.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska