Opolskim strefom ekonomicznym przybyło gruntów

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
We wrześniu ub.r. Henniges Automotive uruchomił w Prudniku produkcję podzespołów dla branży motoryzacyjnej. Decyzję o lokalizacji firma uzależniała m.in. od objęcia terenu strefą.
We wrześniu ub.r. Henniges Automotive uruchomił w Prudniku produkcję podzespołów dla branży motoryzacyjnej. Decyzję o lokalizacji firma uzależniała m.in. od objęcia terenu strefą. Edyta Hanszke
Rząd podjął decyzję o poszerzeniu opolskich terenów objętych ulgami dla firm.

W 2016 roku na terenie województwa opolskiego zostały poszerzone podstrefy w Prudniku (3,5 ha) oraz Otmuchowie (32,8 ha) - podaje Jacek Serdeczny z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park.

Dla Otmuchowa ta decyzja oznacza budowę fabryki spółki Viaregia na terenie dawnej cukrowni. Ministerstwo Rozwoju podało, że pracę będzie mogło w niej znaleźć 350 osób. Budowa najnowocześniejszej w Europie fabryki papieru ma kosztować 439 mln zł, a ulokowanie jej na terenie strefy oznacza, że inwestor będzie mógł skorzystać z ulg.

Z kolei w Prudniku na decyzję o strefie czekała firma Henniges Automotive. Mimo przedłużającej się procedury, inwestor zdecydował się we wrześniu ub.r. uruchomić na terenie byłego Froteksu produkcję komponentów amortyzujących drgania.

- Decyzja o poszerzeniu strefy oznacza, że spełniliśmy jedno z uzgodnień z inwestorem - mówi Małgorzata Halek- Malinowska, kierownik Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.- Wcześniej wyremontowaliśmy hale pod prowadzenie tej produkcji, współpracujemy też z firmą w zakresie promocji i pozyskania kolejnych pracowników.

Wstępnie Henniges Automotive zadeklarował inwestycję na poziomie 500 tys. euro, ale podczas otwarcia przedstawiciele firmy przedstawiali ambitne plany wobec polskiego zakładu: zatrudnienie w lipcu br. na poziomie 200 osób, a w ciągu 5 lat - nawet ponad 500. Wówczas firma będzie potrzebowała nowych obiektów i albo zdecyduje się na wynajem kolejnych hali, rozbudowę istniejących, albo zbuduje coś własnego.

Z informacji podanych z kolei przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną nowe tereny w Oleśnie (ponad 31,5 ha) obejmują niezabudowane grunty położone w sąsiedztwie zagospodarowanego w całości obszaru inwestycyjnego katowickiej strefy. Znajdują się one przy drodze wojewódzkiej 487 i mają dostęp do sieci energetycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz światłowodu. Przedstawiciele strefy szacują, że na tym obszarze może powstać nawet 1700 nowych miejsc pracy, a firmy mogą zainwestować nawet 678 mln zł.

- Przykładem rozwijających się z sukcesem nowych lokalizacji są nasze tereny w Ujeździe, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej lub Częstochowie, które wypracowały swoją markę i przyciągają kolejnych inwestorów - mówi Piotr Wojaczek, prezes zarządu KSSE. - Jestem przekonany, że podobny scenariusz uda się zrealizować na aktualnie włączanych terenach.
WSSE złożyła kolejne wnioski o poszerzenie strefy na Opolszczyźnie: w Skarbimierzu, Opolu, Kluczborku i Brzegu. Maciej Badora, prezes WSSE Invest-Park mówi, że jednym z priorytetów spółki zarządzającej strefą jest innowacyjność, rozumiana jako cały ekosystem otaczający strefę.

- Oznacza on kształtowanie powiązań między podmiotami społecznymi, biznesowymi oraz naukowymi, aby te, które mają ambicje i predyspozycje do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, poczuły wsparcie strefy - tłumaczy Badora. - Musimy wzmocnić współpracę ze szkołami oraz ośrodkami akademickimi. Zależy nam również na dobrych kontaktach z samorządami oraz angażowaniu społeczności lokalnej w życie strefy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska