Ożyły nie tylko domy spotkań

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Tegoroczny wrocławski Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej potwierdził, że Niemcy w Polsce są przywiązani do swej tożsamości. Wielu z nich pokonało kilkaset kilometrów, by wziąć w nim udział.
Tegoroczny wrocławski Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej potwierdził, że Niemcy w Polsce są przywiązani do swej tożsamości. Wielu z nich pokonało kilkaset kilometrów, by wziąć w nim udział. VdG
W ramach programu ożywiania domów spotkań zrealizowano ponad 500 projektów. Nie spada zapotrzebowanie na kursy sobotnie. Ruszył Jugendbox - pilotażowy program teatralny dla młodych.

Zdaniem przewodniczącego zarządu VdG Bernarda Gaidy mniejszość niemiecka może wejść w zbliżający się 2016 rok nastawiona pozytywnie do wielu poczynań. Na to pozytywne nastawienie mocno wpłynął polityczny i kulturalny sukces wrocławskiego Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej.

- Patronat dwóch ministrów spraw zagranicznych jest nie do przecenienia, zaś liczba publiczności wskazuje na żywotność struktur i ludzi. Wielu z nich zdecydowało się przy tej okazji na podróż liczącą kilkaset kilometrów - mówi Bernard Gaida.

Żywotność mniejszości pokazuje także rozwój trwającego już kilka lat programu ożywiania domów spotkań. W tym roku w jego ramach odbyło się ponad 500 fachowo wspartych projektów realizowanych przez koła DFK w całej Polsce. To absolutny rekord. Tym cenniejszy, że wiele kół mniejszości zdecydowało się - z dobrym skutkiem - po raz pierwszy na uczestnictwo.

- Cieszy i to, że okazało się, iż kursy sobotnie są wciąż niewyczerpanym projektem - dodaje przewodniczący zarządu VdG. - Próba zredukowania go do 60 grup nie powiodła się. W ciągu jednego semestru trzeba było wrócić do 70 grup dzieci, bo takie jest zainteresowanie. Wspomnieć też trzeba o pojawieniu się nowego pilotażowego projektu Jugendbox. W jego ramach cztery grupy utalentowanej młodzieży pracują nad spektaklami teatralnymi w języku niemieckim. Jeszcze w grudniu będzie okazja, by te przedstawienia zobaczyć.

Dobre efekty przyniósł organizowany przez VdG po raz pierwszy konkurs literacki na niełatwy temat: 70 lat po zakończeniu II wojny światowej i Tragedii Górnośląskiej. Wzięło w nich udział ponad 20 autorów. Dziesięć prac znajdzie się na wydawanym przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń po raz pierwszy audiobooku. Najlepsza ukaże się w formie książkowej i to jeszcze w tym roku.

- Zwracam także uwagę na sukces polityczny, uwidoczniony w ostatnim czasie - dodaje Bernard Gaida. - Dyskusje budżetowe z politykami niemieckimi w Bundestagu pokazały, że lobbowanie na rzecz poprawy finansowania MN w Polsce zostało po stronie niemieckiej usłyszane. W krótkim czasie będziemy znali konkrety na ten temat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska