Pakiet antykryzysowy jest niemal gotowy

Tomasz gdula [email protected] 077 48 49 528
Rząd deklaruje akceptację dla antykryzysowych propozycji związków m.in. po to, by uniknąć niepokojów społecznych. (fot. wic)
Rząd deklaruje akceptację dla antykryzysowych propozycji związków m.in. po to, by uniknąć niepokojów społecznych. (fot. wic)
Rząd Donalda Tuska ma pomóc firmom w kłopotach. Na wsparcie będą mogły liczyć nie tylko przedsiębiorstwa, ale też ich pracownicy.

Nad pakietem od kilku tygodni pracują Kancelaria Premiera, Ministerstwo Pracy oraz organizacje pracodawców i związki zawodowe. Tymczasem wsród ekonomistów trwa spór, czy fakt, że polska gospodarka skutecznie opiera się załamaniu, jakiemu ulegli nasi sąsiedzi jest oznaką, że najgorsze mamy za sobą, czy jednak trzeba się przygotowywać na załamanie koniunktury.

- Nie ma co się łudzić, że kryzys nas nie dotknie - lewicowy ekonomista Ryszared Bugaj nie ma wątpliwości. - Dekoniunktura nadejdzie i to z duża siłą, a jej skutki będą bolesne dla sporej części społeczeństwa i trzeba się na to przygotować.

Rząd przygotowuje się na pogorszenie koniunktury

Rząd, mimo oficjalnego optymizmu też zdaje się przygotowywać na pogorszenie koniunktury. Tak przynajmniej można wnioskować, obserwując zadziwiającą łatwość, z jaką związki pracowników i pracodawców przekonują gabinet Donalda Tuska do swoich postulatów.

W minionym tygodniu premier poinformował, że rząd jest m.in. skłonny zaakceptować postulat pracodawców i współfinansować przestoje w firmach. Takie rozwiązanie podoba się zaróweno organizacjom biznesowym, jak i związkom zawodowym. Dla pierwszych rekompensaty są nadzieją na zmniejszenie start w okresie zawieszenia działalności produkcyjnej, dla drugich nadzieją, że nawet gdy firma nie będzie działać ich domowe budżety będą regularnie zasilane gotówką.

Zobacz opinię: Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność.

Pomoc nie ma jednak być kierowana do wszystkich firm, które znajda się w kłopotach. Z zapoewiedzi szefa rządu wynika, że na wsparcie moga liczyc tylko te zakłady, które w tarapatach znalazły isę nie z własnej winy, a ponadto rokują nadzieję, że przezwycięża trudności i nie bedą zwalniać pracowmników.

- Takie rozwiązanie jest niezbędne, bo uratuje wiele firm. Osobiście doświadczyłem, co oznacza zła koniunktura i konieczność przestoju w firmie, ale mam nadzieję że upadłośc nam nie grozi - mówi pracownik jednej z firm chemiczbnych w Kędzierzynie-Koźlu. - U nas chyba szefowie trochę zaspali, bo mogli przewidzieć rozwój sytuacji i wcześniej jej przeciwdziałać. Akle to nie powód, żeby ludzie lądowali na bruku, a spółka szła do liwkidacji. Tym bardziej, że produkujemy towar eksportowy, na który prędzej czy później znów będzie popyt - mówi z przekonaniem robotnik.

Pakiet antykryzysowy

Rząd szacuje, że pomoc firmom w wypłacie postojowego pochłonie do końca 2010 roku najwyżej miliard złotych. Nie będzie to jednak klasyczna w formie darowizny, a jedynie bardzo atrakcyjnie oprocentowana pożyczka.

Przyjęty kilka dni temu projekt pakietu antykryzysowego zakłada m.in. możliwość czasowego zmniejszania wymiaru zatrudnienia. Pracownik zatrudniony na pełny etat może otrzymać o połowę niższy angaż, lecz w zamian będzie dostawał połowę pensji plus częśc zasiłku należnego bezrobotnym.

Jednym z ciekawszych pomysłów jest rozliczanie czasu pracy w cyklu 12-mikesięcznym. Chodzi o to, że w czasie dekoniunktury ludzie pracowaliby krócej, a gdy nadejdą zamówienia - dłużej niż wynika z umowy zawartej z firmą. Cały czas otrzymywaliby jednak wynagrodzenie na stałym poziomie.

Opracowanie pakietu, ktory do Sejmu ma trafić za około trzy tygodnie nie musi oznaczać, że rządzacy mają pewność, iż nasza gospodarka jednak się załamie. Wytłumaczeniem ugodowości w rozmowach ze związkami pracowników i pracodawców może być bowiem fakt, że że rząd chce zagwarantować sobie spokój społeczny i woli unikać konfliktów po to, by móc skupić się na utrzymaniu kryzysu poza naszymi granicami.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska