Park Naukowo-Technologiczny w Opolu gotowy do startu

Edyta Hanszke
W budynku inkubatora PNT przygotował dla najemców moduły o powierzchni 18 m kw., które można łączyć.
W budynku inkubatora PNT przygotował dla najemców moduły o powierzchni 18 m kw., które można łączyć. paweł stauffer
Wkrótce w Parku Naukowo-Technologicznym pojawią się pierwsze firmy. Oficjalne otwarcie w maju. Razem z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym mają tworzyć przy ulicy Wrocławskiej opolskie centrum otoczenia biznesu.

W tym tygodniu odbieramy budynek inkubatora od firmy MPM Development, która zakończyła budowę trzy tygodnie wcześniej - mówi prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.
Z kolei Skanska, która stawiała budynek laboratoryjny, zgłosiła go do odbioru w nadzorze budowlanym, co oznacza, że w kolejnych tygodniach powinna go także przekazać PNT.

Budynek laboratoryjny był trudniejszy do realizacji, bo wyposażono go w specjalistyczne sieci, m.in. z wodą lodową, destylowaną i zdemineralizowaną, oraz tzw. zimny pokój, czyli pomieszczenie pełniące funkcje lodówki, w którym można przechowywać np. próbki produktów spożywczych.

W budynku inkubatora na każdym z trzech pięter wydzielono pomieszczenia biurowe, wyposażone m.in. w sieć internetową, klimatyzację, bezprzewodową telefonię VoIP.

PNT przygotował dla najemców moduły o powierzchni 18 m kw., które można łączyć, przestawiając ściany działowe. Już teraz wydzielono większe powierzchnie na podstawie umów prenajmu. Podstawowa cena najmu za metr kw. wynosi 33 zł netto plus media, ale firmy świeżo rozpoczynające działalność mogą liczyć na stawkę preferencyjną - maksymalnie o  połowę niższą. Wówczas za  podstawowy moduł zapłacą 275 zł netto plus opłatę za media. - Dotychczas zgromadziliśmy 30 firm, z czego połowę do wirtualnego biura.Większość z nich reprezentuje branżę IT i  okołotechnologiczną, biura w inkubatorze otworzą opolscy naukowcy - wylicza Michał Różański, odpowiedzialny w PNT za inkubator.

W budynku laboratoryjnym ma ulokować się 10 firm, m.in. z branży chemicznej i kosmetycznej. Trzy pomieszczenia są tu jeszcze wolne. - Na przenosiny do nas zdecydowała się m.in. firma z parku naukowo-technologicznego we Wrocławiu i firma z Pomorza - podkreśla prof. Mamala.

Sam PNT chce prowadzić w laboratoriach badania z zakresu materiałoznawstwa. -Czekamy na nowe rozdanie unijne, żeby zdobyć dodatkowe pieniądze na sprzęt do prowadzenia badań - zapowiada prof. Mamala, który podkreśla, że branża metalowa jest silnie reprezentowana w regionie, a firmy oczekują współpracy z nauką m.in. w  zakresie określania składu materiałów czy przeprowadzania prób wytrzymałościowych. - To też najbardziej rozwijający się sektor nauki w Opolu - ocenia prezes PNT.

Dane dotyczące firm działających w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu:

  • w ramach usługi Wirtualnego Biura: 12 firm
  • w ramach usługi preinkubacji: 12 firm
  • w ramach umów najmu lokalu:

   - budynek Inkubatora Przedsiębiorczości: 11 firm
   - budynek Laboratoryjno-Doświadczalny: 7 firm

- W sumie obsługujemy na dzień dzisiejszy: 42 firmy - dodaje Michał Różański. - Nie liczę podmiotów (firm, IOB czy uczelni i szkół) z którymi współpracujemy (tych jest kilkadziesiąt). Do nowych budynków PNT  wprowadzi się jeszcze w tym miesiącu, a od kwietnia najemcy. Od kwietnia działać będzie też usługa Inkubacji (czyli obsługa prawno-księgowo-administracyjna) podmiotów gospodarczych działających na terenie naszego województwa (miasta Opola w szczególności) - dodaje.

Wszystkie firmy korzystające z usług PNT w Opolu muszę przejść pozytywnie zaopiniowaną procedurę aplikacyjną, w której pod uwagę brane są takie czynniki jak innowacyjność, współpraca z jednostkami uczelnianymi (nauka) czy też posiadanie lub opracowywanie technologii z naciskiem na wysokie technologie.

PNT w Opolu to spółka miejska. Władze liczą, że razem z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym przy ulicy Wrocławskiej stworzą opolskie centrum otoczenia biznesu. Także Politechnika Opolska, która jest właścicielem Opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego, rozmawia z miastem o połączeniu sił tych jednostek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska