Targi nto - nowe

Partnerstwo lokalne ma dać miejsca pracy w powiecie oleskim

Mirosław Dragon
Starosta oleski Jan Kus (z lewej) oraz dyrektor oelskiego urzędu pracy Maciej Flank podczas konferencji
Starosta oleski Jan Kus (z lewej) oraz dyrektor oelskiego urzędu pracy Maciej Flank podczas konferencji Mirosław Dragon
"Partnerstwo szansą rozwoju lokalnego rynku pracy" - konferencję o tym tytule zorganizowano w Borkach Małych koło Olesna.

Bezrobocie w województwie opolskim wzrosło w ostatnim miesiącu drastycznie z 14,2 do 15,5 procenta!

Również w powiecie oleskim w styczniu przybyło aż 217 osób bez pracy.

- Aktualnie mamy 2738 zarejestrowanych osób bezrobotnych - informuje Bożena Karmolińska z Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie.

Nie zanosi się na zmianę tego trendu w powiecie oleskim. W ostatnich kilku latach Olesno nie ściągnęło ani jednego dużego inwestora.

Firma Kospan chciała u nas budować w Oleśnie fabrykę, ale w końcu zbudowała zakład w Nysie.
"Partnerstwo szansą rozwoju lokalnego rynku pracy" - konferencję o tym tytule zorganizowano w Borkach Małych koło Olesna.

Zdaniem prelegentów, a wśród nich byli m.in. dyrektor Wojewódzkiwego Urzędu Pracy Jacek Suski oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie Maciej Flank, właśnie partnerstwo pośredniaka z lokalnymi instytucjami i firmami może wpłynąć na zahamowanie wzrostu bezrobocia.

- To są czasowe miejsca pracy, staże, ale to też jest ważne, zwłaszcza jeśli dostaniemy na ten cel pieniądze - mówi Maciej Flank. - Ważne, aby były także pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Kto korzysta z takiej dotacji, nie jest już dłużej bezrobotnym.

Powiat oleski jest prekursorem partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego.
- Wysyłamy młodych ludzi na staż do policji, gdzie obsługują dyżurkę, gminy zatrudniają te osoby w ramach robót publicznych - wyjaśnia Maciej Flank.

Jacek Suski zapowiedział także, że niebawem urzędy pracy będą mogły wysyłąć do pracy pracowników-rezydentów.
- Takiemu pracownikowo będziemy przez 6 miesięcy płacić wynagrodzenie w wysokości 2000 zł brutto z Funduszu Pracy - zapowiada Jacek Suski. - Później firmy będą mogły zatrzymać tego pracownika na kolejne 12 miesięcy, a my będziemy refundować 40 procent wynagrodzenia.

Osoby bezrobotne mają być też kierowane do pracy jako opiekunki dla dzieci w rodzinach, w których oboje rodziców pracują.

- Na te programy w okresie od kwietnia 2013 roku do czerwca 2015 roku będziemy mieli 20 milionów złotych - zapowiada Jacek Suski.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska