Pasjonaci upamiętnili w Popielowie stulecie Akcji “Mosty”

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Tak prezentuje się gotowy pomnik.
Tak prezentuje się gotowy pomnik. Archiwum Prywatne
Głaz i tablicę upamiętniającą Akcję “Mosty” oraz działania “wawelberczyków” umieścili w lesie pod Popielowem pasjonaci historii z Brzegu.

- Akcja „Mosty” bezpośrednio poprzedziła III powstanie śląskie – mówi Bolo Porębski ze Stowarzyszenia Brzeg 4 x 4 i członek grupy pasjonatów historii. - Do jej upamiętnienia zainspirowała nas lektura książki „Polskie działania dywersyjne na Górnym Śląsku w latach 1920-1921”. Tam przeczytaliśmy o akcji dywersyjnej przeprowadzonej w rejonie Popielowa. Był to najbardziej na zachód wysunięty punkt, gdzie akcja się powiodła. W dodatku o wysadzeniu mostu w Szczepanowicach powszechnie wiadomo. Ta akcja pozostaje nieznana. Więc to ją uczciliśmy niewielkim pomnikiem.

- Nawiązując do dzieła dywersantów sprzed stu lat – opowiada pan Porębski – wyszliśmy w kilka osób w nocy z Popielowa, niosąc dość ciężką, 10-kilogramową tablicę – tarczę z symbolami grupy Wawelberga 4,5 kilometra przez las i instalując ją na pomniku. Ma on formę głazu, do którego została przymocowana tablica umieszczona na biało-czerwonym tle. Całość dopełnia słowo Wawelberg – pseudonim dowódcy, kpt. Tadeusza Puszczyńskiego i daty 3 maja 1921 – 3 maja 2021.

Przy monumencie uczestnicy m.in. zaśpiewali hymn, przypomnieli zdarzenia sprzed stu lat, a na cześć “wawelberczyków” odpalili race i odśpiewali rotę.

Organizatorzy podkreślają, że monument został ustawiony na kawałku toru, co ma przypominać o wysadzeniu szlaku kolejowego między Popielowem i Karłowicami na linii Wrocław – Opole na wiadukcie nad rzeką Budkowiczanką.

- Zwróciliśmy się o zgodę na naszą akcję do Nadleśnictwa Kup – dodaje Bolo Porębski. - Pomysł się spodobał. Świadomie nie informowaliśmy władz samorządowych. Chcieliśmy w swoich działaniach upodobnić się trochę do dywersantów sprzed wieku, działających w konspiracji.

Pasjonaci z Brzegu mają kolejne plany związane z tym miejscem. Chcieliby, aby sąsiadujący z pomnikiem dąb (ma ok. 230-250 lat) został uznany za pomnik przyrody i zyskał nazwę „Wawelberg”. Będą wdzięczni wszystkim, którzy podzielą się z nimi wiedzą czy materiałami o akcji pod Popielowem. Wszystko po to, by obchody za rok były jeszcze bardziej okazałe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska