Piątka dba o kondycję młodzieży, organizując Dni Promocji Zdrowia i ucząc profilaktyki.

red
Każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Tego można się nauczyć na warsztatach.
Każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Tego można się nauczyć na warsztatach. Fot. V LO
Media od lat alarmują o konsekwencjach anoreksji i bulimii, które mogą być tragiczne w skutkach. Ponad ¼ nastolatków jest niezadowolona ze swojego wyglądu, a ponad ½ chce obniżyć swoją masę ciała. Co trzeci uczeń odchudza się przy użyciu drastycznych metod, a 72 proc. dziewcząt wykazuje zachowania charakterystyczne dla zaburzeń odżywiania. Zaalarmowani szokującymi danymi licealiści z Piątki przez kilka tygodni uczestniczą w projekcie „Tu nie chodzi o jedzenie”.

Celem jest przełamywanie stereotypów oraz uświadamianie otoczeniu, że zaburzenia odżywiania to choroba, którą się leczy, a powrót do zdrowia jest możliwy. W ramach projektu przeszkoleni zostaną uczniowie, nauczyciele i rodzice. W 10 warsztatach profilaktycznych wezmą udział wszyscy uczniowie klas I oraz kilku las II.

Dla nauczyciele przygotowano warsztat pt. ”Rozpoznawanie i wczesna interwencja w zaburzeniach odżywiania” . Rodzice uczniów otrzymają materiały informacyjno -edukacyjne. 1

W PLO NR V nauczyciele i wychowawcy wiedzą już jak rozpoznać problem, jak rozmawiać, jak działać. Koordynatorem projektu jest psycholog szkolny Elżbieta Dróżdż.

Dni Promocji Zdrowia przygotowały nauczycielki biologii - Katarzyna Błażewska i Urszula Pisarek. W tym roku motywem przewodnim była dynia. Uczniowie przygotowali kiermasz pod hasłem „Coś zdrowego na ząb”, odbyły się warsztaty z fizjoterapeutą oraz studentami Politechniki Opolskiej.

Licealiści nie zapominają o najmłodszych i w ramach wolontariatu odwiedzili Publiczne Przedszkole nr 42 w Opolu. Klasa III D wzięła udział w zajęciach w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej, a w auli PLO NR V uczniowie klas trzecich wysłuchali sesji naukowej „Najważniejsze jest zdrowie”. W programim.in. wykład dr Jacka Więcka, ginekologa położnika - ”Antykoncepcja i rak szyjki macicy”. Wykład „Grupy krwi i układy serologiczne” wygłosiła Aleksandra Malarska, a o „Sekretach kobiecości” - co się dzieje w organizmie kobiety, jak hormony wpływają na nasz organizm - mówiła Maria Gramberg z PMWSZ.

Chcemy być zdrowi i dlatego stawiamy na edukację. Warsztaty wspierające rozwój osobisty uczniów to najlepsza profilaktyka.

Zobacz też: Opolskie Info [1.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska