Pielgrzymka mniejszości narodowych na Górę św. Anny 2024. W uroczystościach wzięły udział setki wiernych

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Pielgrzymka mniejszości narodowych na Górę św. Anny 2024
Pielgrzymka mniejszości narodowych na Górę św. Anny 2024 Radosław Dimitrow
To było 29. takie spotkanie. Wspólnej modlitwie w Grocie Lurdzkiej przewodniczył biskup Andrzej Czaja. W mszy uczestniczyli m.in. goście z Rumunii.

Uroczystości w Grocie Lurdzkiej na Górze św. Anny poprzedzone była modlitwą w intencji rodzin, o pokój i powołania kapłańskie.

Głos przed mszą zabrał także Rafał Bartek, przewodniczący mniejszości niemieckiej, który zauważył, że jeszcze rok temu ze względu na decyzje podejmowane przez poprzedni rząd, spotkaniu towarzyszyło wiele obaw i poczucie dyskryminacji.

- Dziś wiemy, że od 1 września do szkół powrócą lekcje języka niemieckiego jako języka mniejszości - stwierdził Rafał Bartek. - Ponadto, choć mniejszości niemieckiej, po raz pierwszy nie udało się zdobyć mandatu posła, to dotychczasowy poseł Ryszard Galla objął funkcję marszałka Sejmu ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Sam Ryszard Galla uważa, że mniejszość niemiecka jest w dobrej kondycji: - Co prawda, jest mniej członków niż jeszcze w latach 90., ale widzimy rosnącą aktywność młodego pokolenia - zauważył Galla.

Uroczystościom w Grocie Lurdzkiej przewodniczył biskup Andrzej Czaja. W liturgii przeważały elementy niemieckie i polskie, ale pojawiły się także czytania po romsku.

W mszy wzięli udział także goście zza granicy - szczególnie dużą grupę stanowili Sasi siedmiogrodzcy z Rumunii. To mniejszość niemiecka żyjąca na terenach Transylwanii.

- Przyjechaliśmy do Polski pokazać tradycyjny taniec, który jest ważną częścią naszej kultury - mówi Bethge Elias.

Tego dnia na Górze św. Anny zorganizowany został także Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej. Uroczystości zakończyły się natomiast nabożeństwem w Bazylice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska