Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę na Ukrainie. Spotkała się z uchodźcami

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Udostępnij:
Agata Kornhauser–Duda złożyła wizytę w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, gdzie spotkała się z mieszkającymi tam Polakami i osobami polskiego pochodzenia, w tym duchowieństwem. Małżonka prezydenta przekazała pomoc rzeczową, która dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, od wybuchu wojny systematycznie trafia do potrzebujących w Ukrainie.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że pierwsza dama zapewniła o polsko–ukraińskiej solidarności i gotowości do kontynuowania działań pomocowych. – Przyjechałam tutaj przede wszystkim, by wesprzeć Państwa i zapewnić, że Polska o Was pamięta nie tylko kiedy dzieje się dobrze, ale pamięta przede wszystkim, kiedy znaleźliście się w tak niewyobrażalnie trudnej sytuacji. Będziemy pomagać tak długo, jak będzie trzeba – powiedziała Pierwsza Dama. – Polska o Was pamięta przede wszystkim, kiedy znaleźliście się w tak niewyobrażalnie trudnej sytuacji – mówiła.

Kancelaria Prezydenta RP podkreśla, że od lat, we współpracy z MSZ i podmiotami zewnętrznymi, prowadzi pod patronatem pary prezydenckiej akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Skierowana jest ona do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich. Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców tego kraju.

– Prócz otuchy, którą chcemy w Państwa wlać, przyjechaliśmy również z konkretną pomocą, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne są tu potrzeby – akcentowała pierwsza dama.

– W swojej działalności wspierają Państwo osoby potrzebujące, osoby starsze, samotne i chore oraz te, dla których los okazał się mniej łaskawy, za co jestem ogromnie wdzięczna i chylę czoła za wszystkie działania, jakie podejmujecie. Mam nadzieję, że ta przywieziona przez nas pomoc będzie pewną ulgą w tej okropnej sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy Ukrainy się znaleźli – stwierdziła małżonka prezydenta. – Mam nadzieję, że ta przywieziona przez nas pomoc będzie pewną ulgą w tej okropnej sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy Ukrainy się znaleźli – dodała.

Kancelaria Prezydenta RP podkreśliła, że od chwili wybuchu wojny, zorganizowała i wysłała do Ukrainy kilkadziesiąt transportów z tonami żywności, w tym żywności energetycznej, środków czystości, chemii gospodarczej, produktów dla dzieci, a także produktów leczniczych i suplementów, koców, kołder, ręczników, odzieży oraz obuwia dla mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości.

W czwartek w Kamieńcu Podolskim Agata Kornhauser–Duda zapewniła, że pomoc płynie od wszystkich Polaków, zarówno mieszkających w kraju, jak na całym świecie. – Mieliśmy okazję z ministrem Kwiatkowskim spotkać się w USA z Polonią amerykańską i wiemy jak wiele pomocy płynie również od nich. Także dzięki wsparciu Polonii z całego świata my możemy wysyłać pomoc humanitarną tutaj, do Ukrainy – zaznaczyła. – Chciałabym wyrazić wielkie uznanie i szacunek przede wszystkim za to, że Państwo dokładają wszelkich starań, by podtrzymywać polskość tutaj w Ukrainie, kultywować polskie tradycje, polską kulturę i by uczyć młode pokolenie języka polskiego – dodała.

Pierwsza dama podkreśliła, że spotkanie odbywa się w bardzo szczególnym momencie, tuż przed obchodzonym 2 maja Dniem Polonii i Polaków Za Granicą. – Z tej okazji chciałabym wyrazić wielkie uznanie i szacunek przede wszystkim za to, że Państwo dokładają wszelkich starań, by podtrzymywać polskość tutaj w Ukrainie, kultywować polskie tradycje, polską kulturę i by uczyć młode pokolenie języka polskiego. Dziękuję za upowszechnianie wiedzy o Polsce, ale bardzo dziękuję też za to, że jesteście Państwo najlepszymi ambasadorami Polski tutaj w Ukrainie – zaręczyła.

Następnie małżonka prezydenta odbyła spotkanie z biskupem kamieniecko–podolskim, Leonem Maksymilianem Dubrawskim. Rozmowa dotyczyła pomocy humanitarnej organizowanej przez polskie duchowieństwo, sytuacji w Ukrainie i potrzebach jej mieszkańców. Pierwsza dama omówiła też działania Polski, zarówno na szczeblu dyplomatycznym, jak również aktywności oddolne, organizowane przez wszelkiego rodzaju organizacje, instytucje i zwykłych ludzi, którzy na uciekających przed wojną sąsiadów otworzyli swoje serca i drzwi swoich domów.

W trakcie wizyty pierwsza dama i minister Adam Kwiatkowski odwiedzili katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim oraz Kościół pw. św. Mikołaja, gdzie modlili się o pokój dla Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Amazfit

Amazfit GTR 3 Czarny

1 118,39 zł569,00 zł-49%
miejsce #2

Huawei

Huawei Watch Fit Różowy

607,00 zł364,00 zł-40%
miejsce #4

Samsung

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny

2 349,00 zł2 139,00 zł-9%
Materiały promocyjne partnera

Irański reżim zaczyna się chwiać

Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie