Jałmużna wielkopostna na rzecz dzieci z Ukrainy. Zaproszenie od Caritas Diecezji Opolskiej

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Opolska Caritas od dwóch lat czynnie uczestniczy w pomocy Ukraińcom.
Opolska Caritas od dwóch lat czynnie uczestniczy w pomocy Ukraińcom. Archiwum Caritas Diecezji Opolskiej / Zdjęcie ilustracyjne
Caritas Diecezji Opolskiej zaprasza do włączenia się w dzieło jałmużny wielkopostnej na rzecz dzieci ukraińskich. To propozycja mająca pomóc w dobrym przeżyciu czasu przygotowania do Wielkanocy. Kościół katolicki w Polsce od początku wojny pomógł tysiącom Ukraińców. Blisko pół tysiąca osób z Ukrainy wciąż przebywa w naszym regionie i jest pod opieką opolskiej Caritas.

Nieodłącznymi elementami duchowego przeżywania okresu Wielkiego Postu i dobrego przygotowania się do Wielkanocy są post, modlitwa i jałmużna. Caritas Diecezji Opolskiej w wychodzi do wiernych z propozycją włączenia się w dzieło jałmużny wielkopostnej.

Tegoroczna jałmużna będzie przeznaczona na pomoc dzieciom z Ukrainy, które z powodu wojny od dwóch lat przebywają na terenie naszej diecezji – informuje opolska Caritas.

Działające przy centrali Caritas Diecezji Opolskiej w Opolu Biuro Pomocy Uchodźcom z Ukrainy obejmuje pomocą 498 rodzin, w których żyje 306 dzieci.

W opolskich parafiach można bezpłatnie otrzymać papierowe "skarbonki ćwiczeń duchowych", do których przez cały okres Wielkiego Postu można indywidualnie odkładać ofiary. Do udziału w tym dziele zaproszeni są wszyscy wierni, a szczególnie dzieci i młodzież.

Wielki Post to czas refleksji i dzielenia się z innymi. To, co zaoszczędzisz dzięki praktyce postu, może dla kogoś uczynić wielkie dobro - przekonują organizatorzy akcji.

Osoby, które chcą uczestniczyć w inicjatywie jałmużny wielkopostnej, mogą wpłacić swoje darowizny na konto Caritas Diecezji Opolskiej: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „jałmużna wielkopostna”.

Kościół w Polsce pomaga od początku wojny na Ukrainie

W związku ze zbliżającą się drugą rocznicą wybuchu wojny na Ukrainie, z apelem o nieustawanie w niesieniu wsparcia ofiarom konfliktu wystąpił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki. Kościół katolicki w Polsce od początku wojny angażuje się w pomoc ludności cywilnej Ukrainy. Wsparcie Ukraińcom w kraju i na Ukrainie organizowane jest zarówno przez Caritas Polska, Caritas Diecezjalne, Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne, jak i parafie, instytucje, a także przy zaangażowaniu firm i osób prywatnych.

W 2023 pomoc rzeczową otrzymało na Ukrainie 570 tys. osób. Tylko w ramach programu „Rodzina Rodzinie” otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych rodzin. Ponadto wysłano z Polski ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. Caritas wspiera również rodziny z dziećmi, poprzez organizację kolonii letnich i obozów, pomoc psychospołeczną w świetlicach oraz centrach dziennej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

W naszym kraju Caritas prowadzi ponadto 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. uchodźców, wśród nich ponad 30% to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ponad 23 tys. osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych – poinformował w liście abp. Stanisław Gądecki.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska