Piesza Pielgrzymka Opolska ruszy na szlak w 2020 roku, ale inaczej niż zwykle

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wyscie grup z Nysy i z Opola w 2019 roku.
Wyscie grup z Nysy i z Opola w 2019 roku. Archiwum
Udział bezpośrednio w drodze na Jasną Górę nie będzie możliwy dla wszystkich. Wszyscy będą mogli pielgrzymować duchowo, korzystając z materiałów w sieci.

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał w związku z przygotowaniami do pielgrzymki specjalny komunikat.

- Nie chciejmy rezygnować z wyjątkowej formy przywoływania Bożej łaski, jaką rokrocznie jest nasza Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę – zachęca bp Czaja. - Zrealizowanie jej po raz 44. w tradycyjnym i pełnym wymiarze stało się niemożliwe, dlatego pragnę gorąco zaprosić do przeżycia naszych diecezjalnych rekolekcji w drodze (od 16 do 22 sierpnia) na kilka sposobów.

Po uwzględnieniu sugestii i ograniczeń Głównego Inspektora Sanitarnego, na szlak pielgrzymi tradycyjną trasą wszystkich strumieni będą mogły wyruszyć tylko niewielkie, ok. 20-30-osobowe grupy, pokonując całą trasę metodą sztafety.

Każda grupa, po wcześniejszym zgłoszeniu się uczestników u swojego przewodnika, przejdzie wraz z nim dystans ok. 15 km, realizując aktualny na dany dzień program pielgrzymkowy. Po tym – nie korzystając ze wspólnego wyżywienia ani noclegów – wróci wcześniej zorganizowanym transportem do domu, a jej miejsce zajmie kolejna grupa.

W tym roku pielgrzymować mogą jedynie osoby dorosłe między 18. a 65. rokiem życia, które bezwzględnie dostosują się do wymogów sanitarno-prawnych (dystans społeczny lub maseczki) oraz podpiszą oświadczenie o nienagannym stanie zdrowia.

Wszyscy mogą korzystać z pielgrzymkowego programu (modlitwy, konferencje) dostępnego na stronie internetowej pielgrzymki, na Facebooku oraz w aplikacji Bonafide.

Msze św. będą celebrowane codziennie przez księży biskupów w różnych sanktuariach i kościołach diecezji: w Nysie, w Kamieniu Śląskim, na Górze Św. Anny, w Prudniku-Lesie, w Raciborzu, w Oleśnie oraz na Jasnej Górze.

Szczegółowe informacje będą dostępne na plakatach w parafiach oraz w mediach społecznościowych.

- Pielgrzymka jest wspólnotą – podkreśla ks. Marcin Ogiolda, przewodnik PPO. - Tworzą ją zarówno ci niezbyt liczni pątnicy, ruszą w drogę, jak i osoby, które będą pielgrzymować poprzez wspólną modlitwę i udział w programie dostępny w sieci i w Radiu Doxa.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie