Piesza Pielgrzymka Opolska ruszy na szlak w 2020 roku, ale inaczej niż zwykle

Krzysztof Ogiolda
Wyscie grup z Nysy i z Opola w 2019 roku.
Wyscie grup z Nysy i z Opola w 2019 roku. Archiwum
Udział bezpośrednio w drodze na Jasną Górę nie będzie możliwy dla wszystkich. Wszyscy będą mogli pielgrzymować duchowo, korzystając z materiałów w sieci.

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał w związku z przygotowaniami do pielgrzymki specjalny komunikat.

- Nie chciejmy rezygnować z wyjątkowej formy przywoływania Bożej łaski, jaką rokrocznie jest nasza Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę – zachęca bp Czaja. - Zrealizowanie jej po raz 44. w tradycyjnym i pełnym wymiarze stało się niemożliwe, dlatego pragnę gorąco zaprosić do przeżycia naszych diecezjalnych rekolekcji w drodze (od 16 do 22 sierpnia) na kilka sposobów.

Po uwzględnieniu sugestii i ograniczeń Głównego Inspektora Sanitarnego, na szlak pielgrzymi tradycyjną trasą wszystkich strumieni będą mogły wyruszyć tylko niewielkie, ok. 20-30-osobowe grupy, pokonując całą trasę metodą sztafety.

Każda grupa, po wcześniejszym zgłoszeniu się uczestników u swojego przewodnika, przejdzie wraz z nim dystans ok. 15 km, realizując aktualny na dany dzień program pielgrzymkowy. Po tym – nie korzystając ze wspólnego wyżywienia ani noclegów – wróci wcześniej zorganizowanym transportem do domu, a jej miejsce zajmie kolejna grupa.

W tym roku pielgrzymować mogą jedynie osoby dorosłe między 18. a 65. rokiem życia, które bezwzględnie dostosują się do wymogów sanitarno-prawnych (dystans społeczny lub maseczki) oraz podpiszą oświadczenie o nienagannym stanie zdrowia.

Wszyscy mogą korzystać z pielgrzymkowego programu (modlitwy, konferencje) dostępnego na stronie internetowej pielgrzymki, na Facebooku oraz w aplikacji Bonafide.

Msze św. będą celebrowane codziennie przez księży biskupów w różnych sanktuariach i kościołach diecezji: w Nysie, w Kamieniu Śląskim, na Górze Św. Anny, w Prudniku-Lesie, w Raciborzu, w Oleśnie oraz na Jasnej Górze.

Szczegółowe informacje będą dostępne na plakatach w parafiach oraz w mediach społecznościowych.

- Pielgrzymka jest wspólnotą – podkreśla ks. Marcin Ogiolda, przewodnik PPO. - Tworzą ją zarówno ci niezbyt liczni pątnicy, ruszą w drogę, jak i osoby, które będą pielgrzymować poprzez wspólną modlitwę i udział w programie dostępny w sieci i w Radiu Doxa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska