Piłkarskie Orły. Pojedyncze zdobycze na starcie miesiąca

Mateusz Marzec zaskoczył defensywę ŁKS-u Łódź w 71. minucie. Jego gol nie dał jednak Odrze nawet punktu. Wiktor Gumiński
Za nami pierwszy listopadowy weekend, w trakcie którego zawodnicy czołowych drużyny z Opolszczyzny zbierali punkty do klasyfikacji strzeleckiej „Piłkarskie Orły”.

„Piłkarskie Orły” to ogólnopolski ranking, którego celem jest wyróżnienie najlepszych strzelców i strzelczyń polskich boisk w danym roku kalendarzowym.

Zasady są bardzo proste. Ranking będzie wyłaniał najlepszego strzelca miesiąca zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i wojewódzkiej oraz najlepszą strzelczynię miesiąca w skali kraju. Nagrody w klasyfikacji rocznej zostaną przyznane w grudniu, na uroczystej gali, na której kibice z całej Polski poznają najlepszych strzelców roku w poszczególnych województwach oraz najlepszego strzelca i strzelczynię w Polsce. W rankingu uwzględniane są bramki strzelone w roku kalendarzowym przez piłkarzy i piłkarki grających w polskich klubach na poziomie Ekstraklasy, Ekstraligi, 1, 2, 3 ligi, Pucharze Polski, a także europejskich pucharach. Zdobyte bramki zostaną pomnożone przez odpowiedni współczynnik: dla Ekstraklasy i Ekstraligi - x2, I ligi - x1,75, II ligi - x1,5, III ligi - x1, dla Pucharu Polski - x2 oraz dla europejskich pucharów - x2,5. Dane zbierane są na podstawie oficjalnych raportów sędziowskich PZPN, publikowanych w serwisie Łączy Nas Piłka.

Po swoim pierwszym listopadowym występie, największe powody do zadowolenia mieli piłkarze 3-ligowej Polonii Nysa. W 15. kolejce pokonali oni bowiem przed własną publicznością rezerwy Miedzi Legnica 2:0. Wynik tego spotkania otworzył po kwadransie potężnym strzałem z dystansu Maciej Rakoczy, a drugie trafienie dołożył z rzutu karnego Kamil Popowicz. Zajmująca aktualnie 8. miejsce w tabeli Polonia swój najbliższy mecz zagra w piątek, kiedy to o godz. 13 ugości Odrę Wodzisław Śląski.

Z tą właśnie drużyną w miniony weekend punkt wywalczył natomiast MKS Kluczbork. Jego mecz w Wodzisławiu Śląskim miał różne momenty i ostatecznie zakończył się wynikiem 2:2. Gola dającego kluczborczanom prowadzenie 1:0 strzelił w 29. minucie Krzysztof Napora, a autorem bramki na wagę punktu był w końcówce (85. minuta) Daniel Błędowski. Kolejnym rywalem MKS-u (14. miejsce) będzie Górnik II Zabrze, z którym zagra on w sobotę o godz. 13.

Z ostatniego, 18. miejsca o jedną lokatę podskoczyła z kolei na początku listopada Stal Brzeg. Ostatni z naszych 3-ligowców zremisował na wyjeździe z Wartą Gorzów Wielkopolski 1:1, a gola dla niego zdobył Michał Szymczyk. W sobotę brzeżan czeka bardzo wymagający, domowy bój z Rekordem Bielsko-Biała (godz. 13).

Listopad od porażki zaczęła natomiast 1-ligowa Odra Opole (15. pozycja). Uległa ona u siebie ŁKS-owi Łódź 1:2. Wyrównujące trafienie zanotował w tym starciu zwycięzca październikowej klasyfikacji „Piłkarskich Orłów” Mateusz Marzec. I z racji wymienionych wcześniej współczynników, aktualnie to on jest również liderem listopadowego rankingu. Ostatnią okazję do powiększenia swojego dorobku otrzyma w sobotę, gdy jego drużyna zmierzy się u siebie z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani