MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pizza hawajska – niezapomniany smak i burzliwe dyskusje. Sprawdź przepis na to danie

Anna Moyseowicz
Polacy w dużej mierze jednak lubią pizzę z ananasem.
Polacy w dużej mierze jednak lubią pizzę z ananasem. Wagar Hussain/ Getty Images
Czy pizza hawajska to pizza? Pizza hawajska ma wielu zwolenników, a także przeciwników, a wszyscy zagorzale bronią swoich zdań. To danie wzbudza wiele emocji, ale nie można być wobec niego obojętnym. Klasyczna hawajska ma na wierzchu zaledwie kilka dodatków. Jest prosta w przygotowaniu, więc warto spróbować tego nietypowego połączenia smaków.

W skrócie

Pizza hawajska - składniki

Z czym jest pizza hawajska? Z szynką, mozzarellą i ananasem. I to właśnie ananas jest najbardziej kontrowersyjnym składnikiem pizzy hawajskiej. Jaka jest historia pizzy hawajskiej? Pochodzi najprawdopodobniej z Kanady, gdzie została wymyślona przez Greka. Szukał on nowych rozwiązań w swojej restauracji i tak wpadł na pomysł dodania ananasa. Okazało się, że ten smak przypadł do gustu wielu klientom. Jednocześnie we Włoszech ze świecą szukać pizzerii, która przygotowałaby hawajską. Z kolei w Polsce jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów. Jak zrobić pizzę hawajską?

Przepis na pizzę hawajską

Czas przygotowania: 2 godziny.
Liczba porcji: 2.
Poziom trudności: średni.

Składniki:

  • 280 gramów mąki pszennej,
  • 25 gramów świeżych drożdży,
  • 160 ml letniej wody,
  • 50 mililitrów oleju,
  • 3 gramy cukru ( około pół łyżeczki),
  • szczypta soli.

Dodatkowo:

  • 150 gramów sosu pomidorowego,
  • 250 gramów szynki,
  • 500 gramów mozzarelli,
  • 250 gramów ananasa
  • suszone oregano,
  • świeża bazylia

Przygotowanie pizzy hawajskiej

  1. Najpierw należy przygotować ciasto drożdżowe. Wodę wlać do miski, dodać drożdże, cukier, z całej mąki odebrać około 5 łyżek i dodać do składników. Miseczkę przykryć czystą ściereczką i odstawić na około 20 minut.
  2. Pozostałą mąkę przesiać do większej miski, dodać sól. Dodać zaczyn i wymieszać go mikserem z przeznaczonymi do tego hakami. Przykryć ściereczką i ponownie odstawić do wyrośnięcia na około 1 godzinę.
  3. Ciasto wyjąć na stolnicę podsypaną mąką i zagnieść, wyrabiać kilka minut. Podzielić na pół i każdą z części uformować w kulkę. Ponownie przykryć ściereczką i odstawić na 5 minut.
  4. Ciasto rozciągnąć na blachach posmarowanych oliwą, uformować koła, spłaszczając i rozciągając ciasto do zewnątrz. Na brzegach pozostawić ciasto nieco grubsze, tak by uformował się wałek.
  5. Piec około 13 minut w 250 stopniach Celsjusza.
  6. Polać obydwa ciasta sosem pomidorowym i posypać oregano. Na wierzch położyć szynkę, ananasa i pokrojoną na plastry mozzarellę (jedna mozzarella przypada na jedną pizzę), a na to kilka listków bazylii.

Jakie dodatki do pizzy z ananasem

Oczywiście dodatki do pizzy można dodawać według upodobania. Ser mozzarella, przynajmniej w części, można zastąpić parmezanem. Szynka powinna być delikatna w smaku, na przykład drobiowa, można skorzystać również z konserwowej. Wiele osób do pizzy hawajskiej dodaje również kukurydzę. Pizzę można zrobić w mniejszych porcjach, w formie pizzerinek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska