PKS nie chce zarabiać?

Anna Grudzka
Anna Grudzka
PKS narzeka na brak pasażerów, a świadomie się ich pozbywa.
PKS narzeka na brak pasażerów, a świadomie się ich pozbywa.
Autobus szkolny jadący z Opola o 14.10 trasę kończy w Grodźcu, skąd pusty dojeżdża do Dobrodzienia. Tam zaczyna się kolejny kurs do Opola.

Koniec trasy. Wszyscy wysiadać - taką komendę słyszą codziennie pasażerowie autobusu szkolnego o 14.10 z Opola do Grodźca. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że autobus jedzie potem jeszcze 10 kilometrów do Dobrodzienia. Jedzie, ale pusty, bo wykonuje tzw. podjazd.
- Czyli bezkursowy przejazd do miejsca, w którym rozpoczyna kolejną trasę - wyjaśnia jeden z kierowców.

"Podjazdy" stosuje się powszechnie, tyle że na trasach, o których wiadomo, że nie będzie tu żadnych pasażerów. Odcinek wyłącza się wtedy z rozkładu jazdy. Problem jednak w tym, że przedłużając trasę do Dobrodzienia, opolski PKS mógłby zarobić, i to sporo. Około 15.00 do domów wracają bowiem z pracy mieszkańcy Lędzin, Chrząstowic, Dębskiej Kuźni, Ozimka, Grodźca. I Dobrodzienia także.

- Chętnie poszedłbym do szkoły w Opolu czy Ozimku. Niestety, nie mam potem jak wrócić do domu, dlatego odpuściłem - mówi Darek z Dobrodzienia. W podobnej jak on sytuacji jest wielu jego kolegów. Spora część mieszkańców Dobrodzienia w okolicach Ozimka czy Opola pracuje. Brak możliwości powrotu oznacza dla nich bezrobocie.
Inny pusty autobus kursuje na trasie Opole - Niemodlin.

- Wieczorem jedzie do Niemodlina przez Grodków, po czym wraca bezkursowo do Opola - przyznaje jeden z kierowców.

To nie koniec absurdów. Do Biestrzynnika codziennie rano autobus PKS startuje z wioski, tyle że musi tam wcześniej dojechać 39 kilometrów. Takie marnotrawstwo dziwi, zwłaszcza że PKS w swoim rozkładzie ciągle zmniejsza liczbę połączeń, a każdą redukcję tłumaczy brakiem pasażerów.

- Chyba żartują. Nasze dzieci nie mają jak do szkoły dojechać - grzmi Władysław w Niemodlina. W dodatku mają... miesięczne bilety. Kupili je, bo poranny szkolny autobus do Opola do 31 sierpnia był na rozkładzie. 1 września okazało się, że już go zlikwidowano.
- A nasze dzieciaki uczą się w technikum leśnym w Tułowicach, i do Chróściny muszą dojeżdżać, i do Opola - wylicza pan Władysław.

Marek Sidor, prezes PKS, mówi, że rozkład można jeszcze poprawić.
- Robiliśmy go w pośpiechu i bez kompletu danych - przyznaje. - Być może wkradł się jakiś błąd, ale każdą sugestię pasażerów sprawdzimy i poprawimy.
Prezes twierdzi też, że o pustych przebiegach nic nie wiedział.

- Tam, gdzie to możliwe, linie przedłużymy - obiecuje Marek Sidor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska