Podatek dochodowy w Niemczech - diety podczas wyjazdów służbowych

Redakcja
Niemieckie Ministerstwo Finansów (BMF), jako następstwo wprowadzenia obniżonych stawek podatkowych dla krótkotrwałych usług noclegowych, wyraźnie zmniejszyło od 01.01.2010 roku, warunki odnośnie di

et pracodawców w przypadku wyjazdów służbowych.

W szczególności rezerwacja noclegu ze śniadaniem nie musi być już dokonywana koniecznie przez pracodawcę. Może ją równie dobrze zrobić sam podróżujący pracownik ( pismo Ministerstwa Finansów z dnia 05.03.2010).

Kwestia tzw. Wartości świadczeń pracowniczych w wysokości 1,57 EUR za śniadanie, jest również możliwa do naliczania w momencie kiedy pracownik jeszcze przed rozpoczęciem podróży wyżej wspomniane śniadanie zamówił w hotelu, poprzez istniejący tam elektroniczny system rezerwacji.

W momencie kiedy Ministerstwo Finansów w swoim piśmie ogranicza odliczenie kosztów jedynie do śniadania, to zarządzenia zawarte w projekcie wytycznych do podatku od wynagrodzeń w 2011 r. poszerzają nowe uregulowania i obejmują nim wszystkie posiłki podczas podróży służbowej.

Śniadanie, obiad czy też kolacja podczas podróży służbowych zgodnie z odpowiednim wyborem pracodawcy wciągnięte zostają w odpowiedniej kwocie wartości świadczeń pracowniczych do rozliczenia wynagrodzenia, w momencie gdy:

- przez pracodawcę pokrywane zostają wydatki,

- rachunki wystawione są na pracodawcę.

Odstępuje się natomiast w tym projekcie od wcześniejszych zaksięgowań. Patrząc z punktu widzenia podatku od wynagrodzeń, w przypadku polecenia służbowego wyjazdu, kwestia wystawienia rachunku jest nieistotna. Mało znaczące jest w jaki sposób poszczególne pozycje kosztowe na rachunku z hotelu zostaną wyszczególnione oraz czy posiłki zostaną oddzielnie ujęte.

Podejście do sprawy posiłków z perspektywy opodatkowania wynagrodzeń rozpatruje się zgodnie z zasadami naliczania kosztów wyżywienia w przypadku podróży służbowej, która to została zakwalifikowana jako wartość o pieniężnej korzyści (pismo Ministerstwa Finansów z dnia 13.07.2009, IV C 5 – S 2334/08/10013, BStBl 2009 I s. 771).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska