Podpowiedz policjantom, gdzie mają interweniować

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Dostaliśmy już 132 zgłoszenia od mieszkańców - mówi sierż. sztab. Małgorzata Pilarz.
- Dostaliśmy już 132 zgłoszenia od mieszkańców - mówi sierż. sztab. Małgorzata Pilarz. Mirosław Dragon
Każdy może współtworzyć mapę zagrożeń. Kluczborska policja dostała już ponad 130 zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to ogólnopolski projekt policji. Każdy obywatel może wskazać miejsca w swojej okolicy, które są niebezpieczne i w których mundurowi powinni częściej pojawiać się na interwencjach.

- Nie wszyscy chcą dzwonić na policję, a tutaj można wysłać zgłoszenie anonimowo z komputera - podkreśla nadkom. Paweł Kolczyk, komendant policji w Kluczborku. - Przy czym trzeba pamiętać, że ta strona nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. W tych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Krajową Mapę Zagrożeń bezpieczeństwa można znaleźć na stronie internetowej jednostki: www.kluczbork.policja.gov.pl

Na mapie możemy wskazać dokładnie niebezpieczne miejsca. Należy zaznaczyć, czego dotyczy zgłoszenie (do wyboru jest cała lista, m.in. przekraczanie prędkości, nieprawidłowe oznakowanie drogi czy akty wandalizmu), a na końcu wpisuje się datę zdarzenia.

Po zakończeniu wpisu na monitorze pojawia się informacja o przyjęciu zgłoszenia przez system, a na mapie we wskazanym miejscu widnieć będzie ikona zgłoszenia.

- Pod każdy wskazany przez mieszkańców adres jadą nasi policjanci i sprawdzają zgłoszenie - dodaje Paweł Kolczyk.

- Do tej pory otrzymaliśmy 132 zgłoszenia, z czego 84 zostały potwierdzone przez policjantów - informuje sierż. sztab. Małgorzata Pilarz z wydziału prewencji, która zajmuje się mapą zagrożeń w powiecie kluczborskim.

Najwięcej zgłoszeń dotyczy niewłaściwej infrastruktury drogowej, parkowania na zakazach, miejsc zbierania się małoletnich, picia alkoholu w miejscach publicznych oraz nielegalnego wypalania traw, które jest u nas plagą. Dym przy wypalaniu traw utrudnia kierowcom widoczność na drodze i może doprowadzić do wypadku. Zimą było też kilka zgłoszeń o osobach bezdomnych.

- Dostaliśmy m.in. informację o osobie bezdomnej, przebywającej w Bąkowie. Nas policjanci znaleźli bezdomnego mężczyznę, który podczas mrozów nocował pod namiotem w lesie. Zgłoszenie uratowało tego mężczyznę przez zamarznięciem! - podkreśla Paweł Kolczyk. - Bezdomny trafił do schroniska. Na tym przykładzie widać, jak ważne są zgłoszenia od mieszkańców.

Mieszkańcy jednego z bloków na Osiedlu Północ zgłosili, że w piwnicy bloku zbierają się grupy młodych osób, które zażywają tam narkotyki. To zgłoszenie również się potwierdziło.

Mieszkańcy powiatu skarżą się również na piratów drogowych.

Według zgłoszeń kierowcy najczęściej przekraczają prędkość w miejscowościach przy drogach krajowych nr 11 i nr 42.

Dzięki tym zgłoszeniom patrole drogówki częściej będą kontrolować tam kierowców.

ZOBACZ OPOLSKIE INFO [19.05.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska