Poetycki Syfon, czyli festiwal debiutów w Brzegu

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Spotkania autorskie podczas Syfonu poprowadzą m.in. Krystian Ławreniuk (z lewej) i Radosław Wiśniewski.
Spotkania autorskie podczas Syfonu poprowadzą m.in. Krystian Ławreniuk (z lewej) i Radosław Wiśniewski. Urszula Banowicz
Po Najeździe Poetów na Zamek Piastów Śląskich czas na drugą literacką imprezę, tym razem z udziałem twórców młodszego pokolenia.

Pod względem popularności i rozmachu Syfon przed wyprzedził nieco najazd, a obecna edycja zapowiada się równie ciekawie jak poprzednie.

- Co będzie najciekawsze? Mogę powiedzieć, że wszystko - zapewnia Radosław Wiśniewski ze Stowarzyszenia Żywych Poetów, które organizuje festiwal.

- W tym roku zaprosiliśmy prawie wyłącznie debiutantów, którzy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wydali pierwsze tomiki i rozpoczęli swoją literacką drogę. Postanowiliśmy skonfrontować ich ze sobą i to będzie chyba najważniejsze podczas Syfonu.

Na pierwszy ogień idą dwie laureatki nagrody Silesiusa: Ilona Witkowska i Martyna Buliżańska. Spotkanie autorskie z młodymi poetkami poprowadzi Zuzanna Sala - początek w czwartek o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W piątek w Herbaciarni przy ul. Jana Pawła II o godz. 17 zaprezentują się kolejni debiutanci: Maciej Taranek i Kamil Brewiński, a tuż po nich sety muzyczno-optyczne zaprezentują członkowie grupy Rozdzielczość Chleba.

W sobotę finałowy dzień Syfonu, który rozpocznie się od dyskusji w Ambrozji (godz. 15) i spotkania z Miejskiej Bibliotece Publicznej (godz. 17) z Rafałem Krause i Szymonem Domagałą-Jakuciem.

- To również bardzo ciekawi debiutanci, tworzący niezwykle buntowniczą, czasem nasyconą wulgaryzmami poezję, którzy jednak nie zostali dotąd docenieni przez jurorów konkursów literackich - dodaje Wiśniewski.

Ostatnie akty Syfonu rozegrają się w sobotni wieczór w Herbaciarni. Najpierw będzie okazja do rozmowy z Agnieszką Wolny-Hamkało, a na godz. 20 organizatorzy zaplanowali rozstrzygnięcie poetyckich konkursów oraz tradycyjny Turniej Jednego Wiersza. Mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni.

- Zachęcam bardzo mocno do zabrania znajomych - dodaje Wiśniewski - bo nagrody przyznaje publiczność.

Sobotni finał festiwalu ubarwi koncert zespołu Jóga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska