Pogrzeb Romana Kirsteina w czwartek na cmentarzu na Półwsi w Opolu

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Roman Kirstein zmarł nagle 5 kwietnia 2019 roku.
Roman Kirstein zmarł nagle 5 kwietnia 2019 roku.
Roman Kirstein zmarł nagle w piątek 5 kwietnia. Ostatnie pożegnanie pierwszego lidera "Solidarności" odbędzie się w najbliższy czwartek. Ceremonia będzie miała kilka części.

Ostatnie pożegnanie Romana Kirsteina rozpocznie się o godz. 11 od mszy św. w kościele jezuitów przy ul. Czaplaka. Na tę okazję udostępniony będzie parking Uniwersytetu Opolskiego, na który wjazd prowadzi od strony ulicy Katowickiej. Należy wskazać cel - pogrzeb Romana Kirsteina.

Po mszy św. zaplanowano przejazd na cmentarz na Półwsi. W pobliżu kościoła podstawiony będzie autobus dla osób, które nie są zmotoryzowane.

O godz. 13.30 rozpocznie się różaniec w Starej Kaplicy na cmentarzu Opole-Półwieś. O godz. 14 nastąpi wyprowadzenie zmarłego. Roman Kirstein spocznie w Alei Zasłużonych.

Roman Kirstein, lider pierwszej "Solidarności" w Opolu, zmarł nagle w piątek 5 kwietnia 2019 roku. Zasłabł na ulicy Muzealnej w Opolu, pomimo reanimacji nie udało się go uratować.

"Choć za wierność swym ideałom płacił przed laty wysoką cenę, zawsze był dla naszej rodziny ostoją, opiekunem domowej pogody, niestrudzenie zabiegał o nasze poczucie bezpieczeństwa. Kochający i kochany mąż, wzór dla syna i córek, ukochany dziadek. Całym sercem oddany rodzinie – znajdował także czas i siły na aktywność obywatelską, na wspieranie inicjatyw służących dobru wspólnemu. Odszedł tak nagle, więc już jedynie modlitwą możemy Mu za wszystko dziękować" - piszą Żona, Córki i Syn z rodzinami.

- Romek to był dla mnie prawdziwy przywódca. Doceniałem jego postawę, gdy był gnębiony, to nie szukał odwetu. Razem z Janem Całką mieli taką cechę, że szukali tego, co ludzi łączy, a nie dzieli. Ostatni raz widzieliśmy się tydzień temu, na uroczystości przyznania nagród imienia Jasia. Nigdy bym się nie spodziewał, że więcej się nie spotkamy - przyznawał Janusz Wójcik, który razem z Kirsteinem działał w antykomunistycznym podziemiu.

Cecylia Gonet, przewodnicząca NZSS "Solidarność" w regionie: - Roman Kirstein działał w "S" w latach 80., zakładał MKZ-y w Opolu. Potem prowadził własną działalność gospodarczą, ale zawsze pojawiał się na rocznicach i uroczystościach związkowych, czy to na rocznicę wybuchu stanu wojennego czy powstania "Solidarności". Przykra wiadomość, bowiem odszedł człowiek dobry i zasłużony. Był współautorem inicjatywy utworzenia skweru "S" na rogu ulic Ozimskiej i Katowickiej, razem z Janem Kurasiewiczem - mówiła.

Roman Kirstein w sierpniu 1980 roku był uczestnikiem akcji protestacyjnych w swoim zakładzie pracy. We wrześniu tego roku związał się z "Solidarnością". Był przewodniczącym Komitetu Założycielskiego "S" w OPRI. Był też wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S" w Opolu.

Jedną z jego ostatnich inicjatyw było utworzenie Izba Pamięci "Solidarności" na poddaszu nowej siedziby Centrum Dialogu Obywatelskiego na rogu ulic Krakowskiej i Damrota. Otwarcie planowano na 4 czerwca, na 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Złożyli kwiaty na skwerze "Solidarności" w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska