Polska liderem w niechlubnym rankingu. W 2018 r. na polskich drogach zginęło ponad 2,8 tys osób. Są projekty zmiany prawa

AIP
Dane za pierwsze półrocze 2019 r. wskazują, że choć liczba wypadków na polskich drogach spada, to aż o 16 proc. wzrosła liczba ofiar śmiertelnych.
Dane za pierwsze półrocze 2019 r. wskazują, że choć liczba wypadków na polskich drogach spada, to aż o 16 proc. wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Piotr Wojtasiewicz
W Polsce ginie najwięcej osób w Unii Europejskiej, w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów- wynika z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu- ETSC. W 2018 r. na polskich drogach zginęło ponad 2,8 tys osób, a prawie 11 tys osób zostało ciężko rannych w wyniku wypadku drogowego. Dlatego pojawiają się projekty zmiany prawa drogowego.

Na tle Europy Polska jest krajem o jednych z najgorszych statystyk dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Wielu działaczy społecznych domaga się zmian w prawie, które spowodują, że polskie drogi staną się bezpieczniejsze dla ich użytkowników. A statystyki są porażające.

Tysiące poszkodowanych

W całym 2018 roku wg danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zgłoszonych zostało 436 414 kolizji drogowych, a także 31 674 wypadków. W wyniku tych zdarzeń w zeszłym roku na polskich drogach prawie 11 tys. osób zostało ciężko rannych w wyniku wypadku drogowego, a ponad 2,8 tys. zginęło. W porównaniu do 2017 r. odnotowano mniej wypadków (-3,3 proc.) i ofiar rannych (-5,3 proc.), ale więcej ofiar śmiertelnych (+1,1 proc.). Różne zdarzenia drogowe niosą więc za sobą wiele negatywnych konsekwencji – zdrowotnych, psychologicznych, społecznych i ekonomicznych.

Dane za pierwsze półrocze 2019 r. wskazują, że liczba wypadków na polskich drogach spada, to o 16 proc. wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. W pierwszym półroczu 2019 roku było 13 276 wypadków drogowych, w których zginęło 1 176 osób, a ponad 15,5 tys osób zostało rannych.

Bardzo często sprawcami wypadków byli młodzi kierowcy (16,1 proc.), przyczyną było niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu (19,8 proc.) oraz miały miejsce z udziałem pieszych (23,8 proc.). 67,5 proc. wypadków z udziałem pieszych było z winy kierującego samochodem. Kierowcy często przekraczali ograniczenie 50 km/h w terenie zabudowanym (85 proc.) oraz 70 km/h poza terenem zabudowanym (90 proc.).

Giną piesi i to na przejściach

Jednocześnie 76 proc. kierowców za największy problem na pasach uważa zachowanie pieszych, podczas gdy zaledwie 8 proc. pieszych wchodzi poza zebrami na drogę, a 7 proc. wchodzi na przejście na czerwonym świetle. Od 2016 roku rośnie liczba pieszych, którzy stracili życie na przejściach dla pieszych. Zabici na drogach piesi stanowili ponad 28 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierowcę to trzecia najczęstsza przyczyna wszystkich wypadków drogowych w Polsce.

Ponadto jak tłumaczą eksperci, Polska jest jedynym krajem w całej Unii Europejskiej, w którym ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym w godzinach nocnych podnosi się z 50 do 60 km/h. Jednocześnie Polska i Bułgarii to jedyne kraje, w których obowiązuje tak wysoki limit prędkości na autostradach, czyli 140 km/h. Wyjątek stanowią tutaj Niemcy gdzie na 75 proc. autostrad nie ma limitów, jednak rekomendowana jest jazda z prędkością 130 km/h. Jak wynika z danych ETSC, 62 proc. pojazdów jadących autostradami w Polsce przekracza dopuszczalną prędkość.

Kary dla kierowców w Polsce należą do najniższych w Europie. Popełniamy coraz więcej wykroczeń na drogach. W 2016 r. kierowcy dostali ponad 2 mln mandatów, a w 2017 r. już 2,5 mln.

Również liczba fotoradarów jest jedną z najniższych w Europie. Na polskich drogach ustawionych jest 518 fotoradarów. W Niemczech jest ich prawie 4 tys., we Włoszech prawie 6 tys., w Wielkie Brytanii 5,5 tys., a we Francji ponad 2,6 tys.

Obejrzyj wideo:

W najbliższym czasie robotów będzie coraz więcej. Także w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska liderem w niechlubnym rankingu. W 2018 r. na polskich drogach zginęło ponad 2,8 tys osób. Są projekty zmiany prawa - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska