Polska musi zwrócić 10 mln euro Unii

(dora)
10 milionów euro - to kwota którą Polska musi zwrócić do Unii Europejskiej. (fot. sxc)
10 milionów euro - to kwota którą Polska musi zwrócić do Unii Europejskiej. (fot. sxc)
Komisja Europejska odzyskuje w sumie od państw członkowskich 214,6 mln euro z wydatków na WPR.

W wyniku decyzji Komisji Europejskiej państwa członkowskie będą musiały zwrócić nienależnie wydaną kwotę w wysokości 214,6 mln euro.

Zobacz: Konkurencja nas przegoniła w wydawaniu pieniędzy z Unii

Pieniądze te powrócą do budżetu z powodu nieprzestrzegania przepisów UE lub zastosowania nieodpowiednich procedur kontroli w zakresie wydatków na rolnictwo.

Państwa członkowskie są odpowiedzialne za wypłacanie kwot pomocy i kontrolę wydatków w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR). Komisja Europejska zaś ma obowiązek zapewnić prawidłowe wykorzystanie środków przez państwa członkowskie.

- Komisja wywiera presję w celu zagwarantowania możliwie najlepszej kontroli tego, w jaki sposób wydawane są pieniądze - mówi Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, powiedziała. - System działa lepiej niż kiedykolwiek. Nadal będziemy dokładać starań, aby uczynić go jeszcze skuteczniejszym.

Zobacz: Przedsiębiorstwa z terenów wiejskich nie będą miały łatwiej po euro

Główne korekty finansowe

Na mocy ostatniej decyzji zostaną odzyskane środki z Austrii, Belgii, Republiki Czeskiej, Niemiec, Hiszpanii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Węgier, Irlandii, Włoch, Litwy, Malty, Niderlandów, Polski, Portugalii i Słowenii.

Najistotniejsze korekty indywidualne dotyczą:

  • kwot w wysokości 48,1 mln oraz 22,9 mln euro (za lata budżetowe 2007 i 2006), którymi obciążona została Francja za niedociągnięcia w kontrolach na miejscu oraz nieprawidłowe stosowanie sankcji w zakresie zasady wzajemnej zgodności;
  • kwoty w wysokości 31,7 mln euro, którą obciążona została Hiszpania za niedociągnięcia w kontrolach głównych i kontrolach pomocniczych oraz za nieprawidłowe stosowanie sankcji w sektorze produkcji oliwy z oliwek;
  • kwoty w wysokości 16,6 mln euro, którą obciążone zostały Niderlandy za niedociągnięcia w systemie identyfikacji działek rolnych, niski poziom kontroli administracyjnych i kontroli na miejscu oraz niestosowanie sankcji;
  • kwoty w wysokości 12,0 mln euro, którą obciążone zostały Węgry za niedociągnięcia w systemie identyfikacji działek rolnych oraz nieprawidłowości w kontrolach dotyczących powierzchni;
  • kwoty w wysokości 10,0 mln euro, którą obciążona została Polska za niskiej jakości i niewystarczające ilościowo kontrole w odniesieniu do dwóch środków na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska