Pomnik Witolda Pileckiego stanie przed Centrum Usług Publicznych w Opolu. Warto pamiętać o tym jednym z najodważniejszych ludzi na świecie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
O odsłonięciu pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego poinformowano we środę 26 kwietnia na konferencji prasowej w opolskim ratuszu.
O odsłonięciu pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego poinformowano we środę 26 kwietnia na konferencji prasowej w opolskim ratuszu. Mateusz Majnusz
W pobliżu Centrum Usług Publicznych w Opolu odsłonięty zostanie pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystość odbędzie się 13 maja o godz. 17.

Miejsce, jakie wybrano do uczczenia rotmistrza Witolda Pileckiego, który zapisał się w historii jako wielki polski patriota i bohater, nie jest przypadkowe. CUP znajduje się bowiem przy ul. Witolda Pileckiego. Teraz miasto upamiętni tą postać także pomnikiem autorstwa prof. Mariana Molendy.

Uroczystość zaplanowano 13 maja, gdy przypadnie 122 rocznica urodzin Pileckiego.

- Dobrowolnie stał się więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, by przekazać światu obraz skali zbrodni, jaka miała tam miejsce – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dodatkowo miasto zaplanowało 12 maja:

  • o godz. 11 debatę poświęconą bohaterstwu Pileckiego,
  • o godz. 13:30 nastąpi odsłonięcie wystawy plenerowej na ul. Krakowskiej,
  • o godz. 17 w MBP w Opolu odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Fairweatherem, autorem książki o rotmistrzu Pileckim.

Zginął skazany na śmierć przez komunistyczny sąd

Pilecki z własnej woli dostał się do obozu zagłady w Auschwitz, by tam zorganizować ruch oporu. Udało mu się to na wielką skalę. Jak szacują znawcy, w konspiracyjnych strukturach obozowych działało ponad 1000 osób.

W Auschwitz przebywał 947 dni, z których każdy mógł być ostatnim. W końcu uciekł, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, wraz dwoma innymi więźniami, by przekazać światu wiedzę o skali ludobójstwa, jaka miała miejsce w tym niemieckim obozie i apelować o podjęcie akcji, która mogłaby to przerwać.

Przez historyków uznawany jest za jednego z najodważniejszych ludzi na świecie. Zginął po wojnie w 1948 roku skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Do dzisiaj nie odnaleziono jego ciała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska