Poszukają kompromisu w sprawie przyszłości Mosznej

fot. Regiopedia
fot. Regiopedia
Dziś o 13.00 w Mosznej spotkają się członkowie Rady Społecznej Centrum Terapii Nerwic. Spotkanie ma być rodzajem "okrągłego stołu", który wyjaśnić powinien wszystkie problemy towarzyszące przekształceniu pałacu w Mosznej w regionalne centrum turystyczno-kulturalne.

Zmiana oblicza Mosznej to jeden z kluczowych projektów w Regionalnym Programie Operacyjnym Opolszczyzny. Projekt zakłada wyprowadzenie pacjentów Centrum Terapii Nerwic do nowego pawilonu szpitalnego a następnie renowację bajkowego pałacu i przekształcenie go w turystyczną wizytówkę regionu.

Realizacja planu napotyka jednak na przeszkody. Samorząd województwa ma problemy z przejęciem od Agencji Nieruchomości Rolnych 6-hektarowej działki, na której ma za 12 mln złotych wybudować nowy szpitalny pawilon.

Regiopedia: Moszna

Urząd Marszałkowski twierdzi, że sprawa się opóźnia z winy gminy Strzeleczki, która nie chce wydać decyzji potrzebnej do uzyskania działki.

Z kolei wójt Strzeleczek Bronisław Kurpiela przekonuje, że przyczyną zamieszania jest niekompetencja urzędników marszałka, którzy nie potrafią - jego zdaniem - przygotować właściwego wniosku.

Marszałek Józef Sebesta nie komentuje tych zarzutów. Twierdzi, że wszystkie sporne kwestie powinny zostać rozwiązane na dzisiejszym spotkaniu wszystkich osób związanych z działalnością CTN.
To nie wszystkie sporne kwestie. W Mosznej są też osoby niezadowolone z lokalizacji nowego pawilonu szpitalnego, który ma stanąć na obrzeżach pałacowego parku. Na stronie www.moszna.info można znaleźć bardzo krytyczne uwagi na temat szpitala w manierze hipermarketu, który zeszpeci kompleks pałacowo-parkowy.

Czy tak się stanie? Wojewódzki konserwator zabytków Iwona Solisz uspokaja, że choć lokalizacja pawilonu jest przesądzona, to jego kształt architektoniczny dopiero zostanie opracowany. I będzie musiał uzyskać akceptację służb konserwatorskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska