Poszukiwani nowi adepci fachu sędziowskiego! KS OZPN organizuje nabór

Paweł Sładek
Minęła już ponad połowa czasu naboru.
Minęła już ponad połowa czasu naboru. Piotr Krzyżanowski
Kolegium Sędziów OZPN organizuje nabór na sędziów, który potrwa do 28 lutego.

- Zapisy trwają od początku roku. Nabór jest prowadzony na kilku płaszczyznach – informuje Tomasz Wąsiak, przewodniczący Kolegium Sędziów OZPN. W grę wchodzą media społecznościowe i tradycyjne, informacja trafia również do szkół, klubów. Po skończonym naborze każdy sędzia otrzyma informacje o cyklu szkoleniowym przeprowadzonym hybrydowo - online i na stadionie Gwardii.

Do wymagań należą: wiek minimum 16 lat; wykształcenie średnie, bądź nauka w szkole średniej; dobra ogólna sprawność fizyczną oraz sportowa sylwetka; nienaganna postawa etyczno-moralna, nie można być również karanym.
- Taka osoba m.in. nie sprawia problemów w szkole. Działamy na zasadzie zdrowych intencji uczestników – doprecyzowuje Tomasz Wąsiak.

Istotnym elementem kursu jest możliwość łączenia ze sobą wielu działalności. Można być zawodnikiem, trenerem i sędzią jednocześnie. Należy podkreślić, że im szybciej sędzia rozpocznie swoją przygodę z gwizdkiem, tym większa jest szansa na to, że w przyszłości będzie mógł chociażby reprezentować Opolszczyznę na meczach Ekstraklasy, tak jak np. pochodzący z Kluczborka Jarosław Przybył.

Trwający właśnie nabór jest o tyle ważny, że ostatnie dwa lata nie były najlepsze pod względem frekwencji. Zapisy są organizowane dwa razy w roku, na wiosnę i jesień, niestety przez pandemię nabory nie były tak okazałe jak kiedyś. Ostatni wygenerował około 20 uczestników. Im więcej osób, tym lepiej, przewodniczący KS OZPN celuje w liczbę 40 adeptów.

Proces szkoleniowy do pierwszego egzaminu będzie trwać około sześć tygodni. Następnie sędzia przystąpi do egzaminu sprawnościowego i teoretycznego, gdzie będzie przygotowany do swoich pierwszych zawodów. Na swój pierwszy sprawdzian w boju młodemu adeptowi fachu sędziowskiego będzie towarzyszyć doświadczony arbiter. Jest to czas, w którym przyszły sędzia obserwuje jak wyglądają wszystkie procedury, zarówno bezpośrednio dotyczące gry, jak i te „pozaboiskowe”. Nowością jest to, że uczestnik otrzyma swojego opiekuna z wyższej klasy rozgrywkowej, który będzie monitorować postępy adepta przez około dwa-trzy miesiące.
- W tym momencie bardzo liczymy na większy udział kobiet w fachu sędziowskim. Na terenie województwa Opolskiego sędziuje aktualnie 12 pań, ale chcemy, żeby ta liczba rosła.

Sędzia musi spełniać określone wymogi dotyczące sylwetki i nie mniej ważnego opanowania na boisku.
- Nadpobudliwość zdecydowanie nie jest wskazana u arbitra. Na boisku jest 22 graczy świetnie znających się na przepisach, do tego wszyscy na trybunach są równie zaznajomieni, także spokój jest niezbędny. Sędziowanie uczy również zarządzania ludźmi. Mowa o piłkarzach, kibicach, działaczach, prezesach czy nawet rodzicach, jak ma to miejsce podczas turniejów dziecięcych – dopowiada Wąsiak.

W pierwszej fazie przyszły sędzia przystępuje jako kandydat. Po zaliczeniu egzaminów staje się sędzią próbnym i przez pół roku jest pod opieką odpowiednich osób z kolegium sędziów. Podczas tego okresu monitorowane są jego poczynania. Jeśli po roku wciąż chce uczestniczyć w procesie kształcenia jako sędzia to po zdaniu wszelkich egzaminów staje się sędzią rzeczywistym i ma prawo sędziować mecze na wyższych szczeblach rozgrywkowych. Przed każdym „awansem” należy zaliczyć stosowne egzaminy, a także uzyskać pozytywne noty od obserwatorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska