Powiat kluczborski. Są jeszcze wolne miejsca w szkołach średnich

Archiwum
Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.Od września będzie się tu można uczyć w klasie technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik elektryk oraz w zasadniczej szkole zawodowej.
Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.Od września będzie się tu można uczyć w klasie technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik elektryk oraz w zasadniczej szkole zawodowej. Archiwum
Największym wzięciem młodzieży cieszą się kierunki ścisłe i zawodowe. To po nich jest bowiem największa szansa na znalezienie zatrudnienia.

Na ten moment hitem tegorocznego naboru do szkół pondgimnazjalnych w powiecie
kluczborskim jest kierunek matematyczno-fizyczny w I LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Chętnych jest tak wielu, że zamiast jednej planowanej klasy o tym profilu, od września utworzone zostaną dwie.

- W jednej z nich jest jeszcze jedno wolne miejsce - mówi Monika Kluf, rzecznik prasowy starostwa w Kluczborku.

Pełne obłożenie ma też klasa medyczno-farmaceutyczna. W szkole tej jest jeszcze osiem wolnych miejsc w klasie społeczno-prawnej i pięć w klasie lingwistyczno-dziennikarskiej.
Ważna przy wyborze szkoły informacja dotyczy zdawalności matur. W I LO wyniosła ona 97,1 procent i jest wyższa od średniej wojewódzkiej (89,4 procent). Natomiast w II LO przy Zespole Szkół Licealno-Technicznych największym zainteresowaniem cieszyła się klasa biologiczno-chemiczna oraz kierunki w technikum nr 1: technik logistyk i technik informatyk.

- W II LO jest jeszcze jedno miejsce w klasie humanistycznej, cztery w biologiczno-chemicznej i siedem na kierunku technik mechanik - wylicza Monika Kluf. Technikum nr 1 również miało w tym roku wysoką zdawalność matur - 88,4 procent, podczas gdy średnia wojewódzka dla techników to - 67,9 procent.

Z kolei technik ekonomista to kierunek najczęściej wybierany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. W technikum nr 3 w ZSP nr 1 są jeszcze wolne miejsca na kie-runkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa i technik organizacji reklamy, oraz w klasie kształcącej w zawodach: kucharz i sprzedawca. Wolne miejsca są jeszcze również w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Można się tu uczyć w klasie technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik elektryk oraz w zasadniczej szkole zawodowej. "Dwójka" współpracuje z wieloma lokalnymi firmami, co daje możliwość odbywania u nich praktyki i zatrudnienia tuż po szkole.
Do zdobycia zawodu poszukiwanego przez pracodawców zachęca m.in. Grzegorz Kondracki, wiceprezes podkluczborskiej firmy Protea: - Wybierając szkołę zawodową, uczniowie przez 3 dni w tygodniu pracują u nas, uczą się zawodu i zdobywają potrzebne kwalifikacje, a po 3 latach najlepsi, mają u nas pracę i szanse na awans - mówi Grzegorz Kondracki. Protea potrzebuje m.in. techników elektryków, fachowców od hydrauliki, obróbki skrawaniem.

Tych, którzy jeszcze nie wybrali żadnej szkoły, kluczborskie starostwo informuje, że wszystkie potrzebne wiadomości o naborze można znaleźć na stronie powiatu: www.powiatkluczborski.pl i na stronie naboru: https://opolskie.edu.com.pl. Dowiadywać można się również bezpośrednio w szkołach oraz w Wydziale Edukacji Starostwa Powiatowego w Kluczborku, pod nr 77 418 52 18 wew. 164 - 166.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska