Praca po studiach. Poliglotom w życiu łatwiej

Redakcja
Nauka języka chińskiego cieszy się ostatnio dużą popularnością. Profesjonalni lektorzy uczą m.in w Instytucie Konfucjusza. (fot. Sławomir Mielnik)
Nauka języka chińskiego cieszy się ostatnio dużą popularnością. Profesjonalni lektorzy uczą m.in w Instytucie Konfucjusza. (fot. Sławomir Mielnik)
Znajomość języków obcych jest dziś niezbędna. Coraz więcej studentów decyduje się na naukę dwóch a nawet trzech języków. Popularne stały się: chiński, arabski i japoński.

W czołówce, tradycyjnie już od lat plasuje się język angielski. Niemiecki, choć granice szeroko otwarte, spadł na dalsze pozycje, za to zainteresowanie językami z grupy romańskiej - hiszpańskim i francuskim wciąż rośnie. Popularnością cieszy się też włoski.

Zobacz: Znajomość języków nie tylko pomaga w karierze, ale wpływa też na wysokość wypłaty

Języków obcych uczą się głównie studenci i nic dziwnego

- Dziś świat stoi przed nimi otworem i coraz więcej osób studiuje na uczelniach angielskich, amerykańskich i niemieckich - tłumaczy Jolanta Kaczor, dyrektor ds. finansowo-administracyjnych Prywatnej Szkoły Języków Obcych “Cosmopolitan” w Opolu.

- Jednym z warunków przyjęcia jest ceryfikat z języka. Nasza szkoła po skończonym kursie wydaje wewnętrzne certyfikaty, które są honorowane na zagranicznych uczelniach - dodaje.

Młodzi ludzie nie stronią też od języka rosyjskiego

- To naturalne, bo nie mają negatywnych skojarzeń i są otwarci na nowe kultury, a zapotrzebowanie na znajomość języka rosyjskiego rośnie, zwłaszcza w Polsce centralnej i wschodniej - mówi Radosław Rogoziński z Leader School w Opolu. - Aby w miarę swobodnie się porozumiewać za granicą, wystarczy dwa razy w tygodniu przez rok chodzić na zajęcia i poświęcać nauce pół godziny dziennie.

Zobacz: Nietypowy język to atut w życiu zawodowym

Zapaleni globtroterzy coraz częściej pytają o możliwość nauki języków orientalnych np. chińskiego, japońskiego, czy arabskiego. Zwłaszcza język chiński cieszy się w Opolu sporym zainteresowaniem na co wpływ miało m.in. otwarcie Instytutu Konfucjusza.

To jedna z 200 tego typu placówek na świecie, stowarzyszonych w międzynarodowej sieci, których siedziba główna – Hanban (Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego) mieści się w Pekinie. Instytut działa przy Politechnice Opolskiej, a na zajęcia z nauki języka chińskiego przychodzą najczęściej studenci.

- Niektórzy są z nami od początku czyli już dwa lata - mówi Maria Kania, dyrektor Instytutu Konfucjusza. - Grupy liczą do 15 osób. Organizujemy też miesięczne wyjazdy studyjne do Chin. Zainteresowani płacą jedynie za bilet lotniczy, pozostałe koszty np. zakwaterowania, wyżywienia, czy kieszonkowego pokrywa nasz instytut. Nowością są wyjazdy dwusemestralne, ale to propozycja dla tych, którzy zaliczyli egzamin HSK.

Instytut Konfucjusza planuje też tygodniowe warsztaty wyjazdowe we wrześniu. Szczegółowe informacje zostaną zamieszczone w czerwcu na stronie internetowej instytutu.

Z kolei w Studium Języków Obcych przy Politechnice Opolskiej można się kształcić (jeśli zbiorą się chętni) na kursie języka angielskiego biznesowego. Prowadzona jest też nauka angielskiego i niemieckiego.

W Studium Języków Obcych Uniwersytetu Opolskiego studencji mogą zgłębiać tajniki języków: starożytnych, rosyjskiego, angielskiego, niemieckiego, romańskich i chińskiego. Aktualnie prowadzony jest też nabór na letni obóz dla studentów połączony z nauką chińskiego na Tajwanie. Szczegóły na stronie internetowej studium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska