Praca u podstaw

Mirosław Marzec
W czwartek w Głubczycach zostaną oficjalnie otwarte - funkcjonujące od stycznia - warsztaty terapii zajęciowej.

Powiat głubczycki liczy prawie 55 tysięcy mieszkańców. Ponad 5 tysięcy z nich to osoby niepełnosprawne. W kilkunastu domach pomocy społecznej, które mieszczą się na terenie powiatu przebywa obecnie 554 niepełnosprawnych. Pozostali są zdani sami na siebie.

W warsztatach znalazło się miejsce dla 20 niepełnosprawnych. Każdy z nich ma stosowne orzeczenie lekarskie, które mówi, że powinien uczestniczyć w terapii zajęciowej, gdzie pod fachową opieką terapeutów i instruktorów nauczy się samodzielności. Już widać pierwsze efekty ich pracy.

- Mamy uczestników mniej i bardziej sprawnych intelektualnie - wyjaśnia "NTO" pedagog Bernadeta Szkolnik. - Działamy od niedawna, więc trudno mówić o jakichś dużych osiągnięciach, ale wśród uczestniczek mamy 21-letnią Anię, która zanim do nas przyszła, nie umiała ani czytać, ani pisać, ponieważ nie skończyła żadnej szkoły. Zaczęliśmy ją uczyć alfabetu i teraz potrafi już napisać własne imię. To spore osiągnięcie.
Warsztaty mieszczą się w budynku starego szpitala, przy ulicy Sobieskiego. Niepełnosprawni mają do dyspozycji cztery pracownie: informatyczną, rękodzieła artystycznego, przyrodniczo -gospodarczą oraz gastronomiczną.

Uczestnicy warsztatów są podzieleni na cztery 5-osobowe grupy - tłumaczy Tadeusz Piątkowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach, które jest założycielem warsztatów. - Plan każdego dnia zakłada, że mają oni przebywać po kilka godzin w każdej z pracowni. Mogą się nauczyć malowania obrazów, wypalania ceramiki, obsługi biurowych programów komputerowych. Sami też przygotowują sobie posiłki w pracowni gastronomicznej.
Sporym zainteresowaniem cieszą się zajęcia komputerowe. Podopieczni Adama Tracza, instruktora informatyki, lubią rysować przy pomocy programów graficznych. Interesują się również grami logicznymi i zręcznościowymi.
Poprzez naukę obsługi komputera rozwijają się ich zdolności manualne - mówi Adam Tracz. - W logicznej grze "Milionerzy" niektórzy potrafią odpowiedzieć na pytania, za które w telewizyjnym teleturnieju do wygrania jest 250 tysięcy złotych.

Pieniądze na otwarcie głubczyckich warsztatów przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział Opole - 116 tysięcy złotych oraz starostwo w Głubczycach (80 tysięcy). Znalazło w nich pracę 11 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska