Praca w policji. Młode osoby są zainteresowane

Tomasz Gdula [email protected] 77 48 49 528
Praca w policji. Średnie zarobki w policji netto. (fot. nto.pl)
Praca w policji. Średnie zarobki w policji netto. (fot. nto.pl)
Z 603 podań o pracę, jakie trafiły w tym roku do opolskiej policji, pozytywnie rozpatrzono sto. Praca w policji. Czy warto starać się o status funkcjonariusza?

Najlepszy glina, to glina z powołania - mówią stróże prawa, którzy znają trudy i wyrzeczenia związane z tą służbą. Ale praca w policji, jak każda, ma też wiele zalet, dlatego często kusi też ludzi przypadkowych.

Zobacz: Zatrudnianie pracowników. Według prawa wiek nie gra roli

Selekcja musi więc być staranna, gdyż funkcjonariusze codziennie stykają się z typami spod ciemnej gwiazdy, ludźmi agresywnymi i dybiącymi na ich bezpieczeństwo. Z drugiej jednak strony już po 15 latach pracy w policji nabywa się praw emerytalnych.

- To są grosze. Tak na prawdę żeby dostać porządną emeryturę, trzeba pracować o wiele dłużej - mówią zgodnie stróże prawa.

Okazuje się, że mimo niebezpieczeństw praca w policji cieszy się nie mniejszym zainteresowaniem, niż najpopularniejsze kierunki studiów.

- Obecnie policja na Opolszczyźnie ma 157 wakatów - informuje nadkom. Maciej Milewski, rzecznik komendy wojewódzkiej w Opolu. - Od początku roku przyjęliśmy natomiast 603 podania o pracę.

Stu spośród śmiałków chcących przywdziać niebieski mundur przeszło całą procedurę kwalifikującą do pracy w policji, wyłączając badania lekarskie.

Zobacz: Polskie pielęgniarki wyjeżdżają do Norwegii. Jakie warunki muszą spełnić?

- Natomiast 24 osoby są w pełni gotowe do przyjęcia, a ich wcielenie do służby nastąpi, gdy tylko komendant główny podejmie taką decyzję - wyjaśnia Milewski.

Praca w policji ograniczona

Policja ogranicza przyjęcia, bo - jak cała budżetówka - cierpi na brak pieniędzy. Z tego powodu w samej tylko komendzie miejskiej w Opolu brakuje obecnie 38 funkcjonariuszy, a w Kędzierzynie-Koźlu 19.

W dalszej kolejności pod względem liczby wakatów są komendy powiatowe w Brzegu i Strzelcach Opolskich, gdzie do pełnej obsady brakuje odpowiednio 14 i 13 policjantów. Natomiast w Namysłowie wakatów jest 10.

- Ale właśnie tam panuje najtrudniejsza sytuacja, gdyż w tej niewielkiej komendzie pracuje tylko ok. 70 osób - mówi Maciej Milewski. - Współczynnik nie obsadzonych stanowisk przekracza tam 13 procent i jest najwyższy w całym województwie.

Praca w policji kusi wielu, głównie młodych ludzi

Dowodem na to jest nie tylko sterta podań, jakie co roku trafiają do komend w naszym regionie, ale także zainteresowanie nauką w jedynej na Opolszczyźnie klasie policyjnej, jaka działa w ramach Zespołu Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu.

- Uruchomienie tego kierunku to jeden z naszych sukcesów w rozwoju edukacji ponadgimnazjalnej - przyznaje starosta kędzierzyńsko-kozielski Józef Gisman.

Praca w policji, gdyż idzie za nim stabilność zatrudnienia i zarobków. W ich strukturze niepokoją jednak duże dysproporcje między pensjami policjantów, którzy na co dzień stykają się z przestępcami, a ich przełożonych, zasiadających w ciepłych gabinetach. Zaletą jest jednak, że policja płaci pensje regularnie, mimo niedofinansowania, a co za tym idzie słabego wyposażenia, na które co jakiś czas zwracają uwagę policyjne związki zawodowe.

- Zainteresowanie służbą w naszej formacji, podobnie jak pracą w całej budżetówce, rośnie, gdy na rynku pracy zaczyna dziać się źle i powiększa się bezrobocie - mówi nadkom. Maciej Milewski. Ma to swoje zalety, gdyż policja ma wtedy w kim wybierać, a dostać się do służby nie jest wcale łatwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska