Pracownie zawodowe w Brzegu i Grodkowie dzięki dotacji unijnej zostaną unowocześnione

Jarosław Staśkiewicz
fot. Jarosław Staśkiewicz
fot. Jarosław Staśkiewicz
Dwa miliony złotych będzie kosztował remont pracowni w szkołach. Młodzież wreszcie będzie ćwiczyła na nowoczesnym sprzęcie.

Pracownia w szkole przy ul. Kamiennej w Brzegu przypomina mały plac budowy. Czterech uczniów uwija się przy ceglanych murach dokładając na zmianę zaprawę i cegły.

- Nasi uczniowie nie muszą się wstydzić swoich umiejętności, a kiedy jeździmy na wymianę do szkół w Niemczech to radzą sobie doskonale - mówi Józef Kopyt, nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Budowlanych.

Gorzej jest ze sprzętem. W starych szafkach w pracowni są równie stare packi, kielnie i poziomice. Nowocześniejsze narzędzia uczniowie poznają dopiero po opuszczeniu szkoły, już podczas pracy na budowach.

Podobnie jest w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, gdzie uczniowie wciąż uczą się zawodu na wiekowych mechanicznych obrabiarkach, czy w grodkowskim Zespole Szkół Rolniczych.

Do września stare pracownie zmienią się nie do poznania. Szkoły wspólnie ze starostwem przygotowały projekt unowocześnienia szkolnictwa zawodowego.

- Wygraliśmy konkurs na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego i otrzymamy 1,72 mln złotych - mówi Mieczysław Niedźwiedź, naczelnik Wydziału Promocji i Inicjatyw Gospodarczych w starostwie. - Z budżetu dołożymy tylko 300 tys. złotych.

Dzięki temu ZSZ nr 1 kupi m.in. sterowane numerycznie obrabiarki, grodkowski "rolnik" nowoczesny sprzęt do diagnozowania aut, a ZSB stworzy od podstaw pracownię budowlaną.

- Powstanie ona w hali sąsiednich warsztatów przy ul. Kamiennej, która zostanie przebudowana - mówi Monika Jurek, dyrektor "budowlanki". - Cieszymy się szczególnie, bo dzięki świetnie wyposażonym stanowiskom renowacji, sztukatorstwa i kamieniarstwa będziemy mogli we wrześniu otworzyć nowy kierunek: technik rzemiosł artystycznych.

Renowacja zabytków była przez lata wizytówką szkoły, ale ten kierunek po decyzji ministerstwa oświaty zniknął z programu szkół średnich. Teraz wraca pod nazwą sztukator, kamieniarz artystyczny.

- Czekamy tylko na podstawę programową i ruszamy z naborem - dodaje dyrektor Jurek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska