Pranie brudów przed sądem kosztuje zdrowie i pieniądze. Mediacja może ci tego oszczędzić

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Sąd Okręgowy w Opolu od początku tego roku skierował do mediacji 59 spraw, z czego 49 już się zakończyło.
Sąd Okręgowy w Opolu od początku tego roku skierował do mediacji 59 spraw, z czego 49 już się zakończyło. Archiwum (o)
Najwięcej emocji wywołują sprawy rodzinne, w których rozżaleni małżonkowie rzucają się sobie do gardeł. Mediator potrafi zdziałać cuda.

Dorota i Krzysztof byli małżeństwem od 8 lat. Gdy urodził im się syn zdecydowali, że ona zostanie w domu z dzieckiem, a on będzie zarabiał na rodzinę. Układ odpowiadał obojgu do momentu, aż pojawiła się inna kobieta.

- Zdradzona żona poprzysięgła, że zrobi wszystko, żeby puścić męża, właściciela świetnie prosperującej firmy, z torbami. To wywołało potężne emocje i to po obu stronach - mówi Ewa Kosowska-Korniak, koordynatorka Opolskiego Salonu Mediatora i mediatorka. - Cierpiało na tym dziecko, bo kobieta - w ramach zemsty - próbowała ograniczyć ojcu kontakt z chłopcem. W końcu dali się namówić na mediację i okazało się, że jej nie zależy na tym, by niszczyć męża. Kobieta bała się po prostu, że on wyrzuci ją z mieszkania, co godziło w jej poczucie bezpieczeństwa.

Sądy są po to, by rozstrzygnąć spór. Nie zajmują się natomiast emocjami stron, ani nie rozwiązują ich problemów.

- Kluczowe dla możliwie bezbolesnego rozwiązania konfliktu jest dotarcie właśnie do potrzeb zwaśnionych, ale przecież nie przeczytamy o nich w pozwie, pisanym często przez zawodowego pełnomocnika, suchym prawniczym językiem - mówi mediatorka. - Mediacja pozwala dotrzeć do źródła, a przez to zaoszczędzić sporo stresu, z jakim wiąże się wizyta w sądzie. Poza tym jest ona tańsza niż proces.

Sąd Okręgowy w Opolu od początku tego roku skierował do mediacji 59 spraw, z czego 49 już się zakończyło.

- W 16 przypadkach udało się zawrzeć ugodę - mówi Anna Korwin-Piotrowska, wiceprezes Sądu Okręgowego w Opolu. - Oczywiście chcielibyśmy, aby ta statystyka była jeszcze lepsza, ale uważam, że o każdy przypadek, który ma szansę zakończyć się porozumieniem, warto walczyć. Najbardziej przykre są sytuacje, gdy osoba odmawia udziału w mediacjach, jeszcze zanim dowie się na czym one polegają. Tu na prawdę nie można stracić, a wiele jest do zyskania.

W poniedziałek rusza Tydzień Mediacji. W jego trakcie będziecie mogli przekonać się, ile korzyści płynie z polubownego rozwiązania sporu. Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie na: www.salonmediatora.com.pl

W ofercie są m.in. dyżury mediatorów gospodarczych. Przedsiębiorcy, rzemieślnicy i konsumenci mogą uzyskać ich poradę w poniedziałek i wtorek między godz. 8 a 14 w Izbie Rzemieślniczej w Opolu, ul. Katowicka 55. (I piętro)

Dyżur mediatora oraz policjantów odbędzie natomiast w poniedziałek, wtorek i w czwartek między godz. 10 a 14 w Komendzie Miejskiej Policji w Opolu przy ul. Powolnego 1 (pokój 141).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska