Praszka pamięta o swoich Żydach [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dzięki społecznej akcji sprzątania kirkutu spod śmieci i liści wyłoniły się stare macewy, czyli żydowskie nagrobki. W Praszce zachował się nie tylko kirkut, ale także synagoga.
Dzięki społecznej akcji sprzątania kirkutu spod śmieci i liści wyłoniły się stare macewy, czyli żydowskie nagrobki. W Praszce zachował się nie tylko kirkut, ale także synagoga. Agnieszka Karlak-Bartkowska
Mieszkańcy, uczniowie oraz strażacy skrzyknęli się i wspólnie wysprzątali żydowski kirkut. Zorganizowano także wystawę, a wkrótce będą wykłady o Żydach oraz koncert.

Akcję wymyślił Waldemar Krupa, mieszkaniec Praszki. Z pomysłem poszedł do Jacka Packa, dyrektora domu kultury, który ma zresztą siedzibę w zabytkowej synagodze.

- Chciałbym posprzątać kirkut w Praszce, bo jest strasznie zaśmiecony - powiedział Waldemar Krupa.
- To ja też z tobą pójdę posprzątać! - odparł Jacek Pac.

Następnie dołączyli do nich kolejni mieszkańcy Praszki, pracownicy domu kultury, druh Łukasz Bilski z młodzieżowymi strażakami z OSP Praszka, gimnazjaliści z Praszki, panie z Towarzystwa Przyjaciół Praszki oraz Marcin Kołacha z uczniami Ochotniczych Hufców Pracy.

W pierwszy dzień wiosny kilkadziesiąt osób poszło na praszkowski kirkut na Makowym Wzgórzu. Przez kilka godzin sprzątali tam śmieci i zagrabiali liście.

- Zebraliśmy 10 worków samych śmieci! - mówi Łukasz Bilski, wiceprezes OSP Praszka. - Najdziwniejszym wyrzuconą tam rzeczą był telewizor.

- Stare, nieczynne cmentarze często są zaniedbane, ale nigdzie indziej nie widziałam tylu butelek po alkoholu, puszek po piwie czy śladów po ogniskach - dodaje Agnieszka Karlak-Bartkowska. - Niektórzy zrobili z tego cmentarza śmietnik...

Agnieszka Karlak-Bartkowska jest absolwentką Warszawskiej Szkoły Fotografii. Oprócz sprzątania kirkutu przygotowała także wystawę pt. „Przenikanie”, którą można oglądać w domu kultury (czyli zabytkowej synagodze).

To nie wszystko.

Cykl „Żydzi w Praszce” ma trwać do maja.
- Planujemy wykłady, a także koncert pod humorystycznym tytułem „Nie taki Żyd straszny” - dodaje Jacek Pac.

Pomysł całej akcji wziął się stąd, że Żydzi stanowili kiedyś bardzo duży odsetek mieszkańców Praszki. W 1900 r. stanowili 45 procent populacji miasta.

Podczas II wojny światowej, w lutym 1941 r. Niemcy ogrodzili drutem kolczastym okolice synagogi i utworzyli getto.

12 sierpnia 1942 r. Niemcy zlikwidowali to getto.

Praszkowscy Żydzi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Chełmie nad Nerem, gdzie większość z nich prosto z transportu trafiła do komory gazowej.

Zobacz, jak kilka lat temu potomkowie praszkowskich Żydów wrócili do miasta i odwiedzili kirkut:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska