Prof. Lech Borowiec doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Prof. Lech Borowiec doktorem honoris causa UO
Prof. Lech Borowiec doktorem honoris causa UO Iwona Kłopocka
Prof. Lech Borowiec, światowej renomy biolog, przyjął godność doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Uroczystość odbyła się we wtorek w 26. rocznicę powstania UO.

Prof. dr hab. Lech Borowiec związany jest z Katedrą Bioróżnorodności i Taksonomii Ewolucyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania naukowe to taksonomia, zoogeografia i faunistyka chrząszczy oraz mrówek Europy i basenu Morza Śródziemnego.
Jest członkiem założycielem i wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Taksonomicznego, inicjatorem powołania w 1990 r. czasopisma „Genus – International Journal of Invertebrate Taxonomy”, uznawanego w świecie za jedno z czołowych czasopism taksonomicznych.

"Prof. Lech Borowiec należy do grona najwybitniejszych entomologów na świecie. Jest wychowawcą nowych kadr naukowych i wzorem dla całej rzeczy młodych naukowców" - napisał w recenzji prof. Jacek Gorczyca z Uniwersytetu Śląskiego.

- Prof. Borowiec opisał i nadał nazwy ponad 500 nieznanym wcześniej gatunkom. Bez jego pasji badawczej i wszechstronnego dorobku naukowego, bez jego nieustającej troski o rozwój życia akademickiego trudniej byłoby zmierzać do celów, jakie stają przed nauką i społeczeństwem - powiedział w laudacji prof. Tadeusz Zatwarnicki z Uniwersytetu Opolskiego, uczeń prof. Borowca.

- Żyję chwilą, zgodnie z zasadą carpe diem. To jedna z tych chwil najwspanialszych, które dla przeciętnego człowieka oznacza szczęście - powiedział dziennikarzom prof. Lech Borowiec.

- Moja droga była długa i skomplikowana. Sądząc z mojego dorobku wydawałoby się, że wszystko szło prosto, szybko i przyjemnie. Tymczasem jako osoba z syndromem Aspergera już jako dziecko byłem postrzegany jako ktoś osobny, żeby nie powiedzieć gorzej. Zaczynałem od zasadniczej szkoły zawodowej, a etapy mojej kariery edukacyjnej i naukowej były dosyć rozciągnięte w czasie. W tej chwili z powodów zdrowotnych jestem na specjalnym etacie, który był nazwał etatem domowego profesora - dodał.

- Uniwersytet Opolskich rozpoczyna 27. rok działalności. Za nami czas spełniających się marzeń, ale najważniejsze zadania dopiero przed nami - mówił prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - Jednym z nich będzie wyciągnięcie wniosków z wyniku ewaluacji dyscyplin naukowych w przyszłym roku. Pozwoli to wyłonić dyscypliny z kategorią co najmniej B+, które będą wizytówkami uczelni. Jednym z naszych priorytetów z pewnością będzie biologia. Jako uczelnia chcemy włączyć się do rywalizacji na arenie krajowej. Chcemy osiągać sukcesy na miarę naszych możliwości - podkreślił rektor UO.

Uniwersytet Opolski kształci obecnie 8300 studentów. Uczelnia zatrudnia blisko 700 pracowników naukowych, w tym 250 profesorów i doktorów habilitowanych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska