Prudnik, Nysa. Niebawem ruszają szkolenia liderów ekonomii społecznej

Krzysztof Strauchmann [email protected]
W spotkaniu informacyjnym w Prudniku w ub. czwartek uczestniczyło kilkudziesięciu zainteresowanych ekonomią społeczną. (fot. Krzysztof Strauchmann)
W spotkaniu informacyjnym w Prudniku w ub. czwartek uczestniczyło kilkudziesięciu zainteresowanych ekonomią społeczną. (fot. Krzysztof Strauchmann)
To nowy pomysł na nietypowe działania lokalne. Zainteresowanych nie brakuje.

Zastanawiamy się nad założeniem spółdzielni socjalnej - mówi Janusz Siano ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Chrzelice.

Zobacz: Kędzierzyn-koźle. Ruszyła przebudowa kozielskiego domu kultury

- Mamy we wsi suszarnię do grzybów i owoców, na bazie której można otworzyć działalność. Chcielibyśmy stworzyć w Chrzelicach bazę noclegową. Brakuje miejsc noclegowych dla turystów, a my mamy w sali wiejskiej i byłej szkole pomieszczenia, które można zaadaptować na taką działalność. Z takimi pomysłami spółdzielnia socjalna to najlepszy pomysł, żeby stworzyć kilka miejsc pracy.

Przedstawiciele stowarzyszenia z Chrzelic uczestniczyli w ubiegły czwartek w pierwszym spotkaniu organizacyjnym programu „Animatorzy i animatorki ekonomii społecznej”, który obejmuje trzy powiaty - nyski, prudnicki i krapkowicki.

Program prowadzi opolska fundacja „Bądź Dobroczyńcą”, która w ciągu 6 dwudniowych szkoleń do marca przyszłego roku chce przygotować 54 lokalnych specjalistów od tzw. ekonomii społecznej. Chodzi o działalność nie nastawioną na zarabianie pieniędzy, ale na zaspokajanie lokalnych potrzeb i tworzenie przy okazji nowych miejsc pracy.

- Szkolenie to dobra okazja, żeby od fachowców dowiedzieć się, jak zorganizować i poprowadzić spółdzielnię socjalną - przyznaje Janusz Siano.

W Prudniku w spotkaniu informacyjnym uczestniczyło kilkudziesięciu ludzi z całego powiatu, m.in. sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kół gospodyń. Ok. 20 osób już zgłosiło się do bezpłatnego udziału w szkoleniu.

- Chcemy dać wiedzę tym, którzy już prowadzą działalność, aby ich organizacje stały się silniejsze i lepiej zabiegały o wsparcie unijne. Potrafiły utrzymać się na rynku - mówi Wiesława Czyżyk, prezes fundacji „Bądź Dobroczyńcą”. - Mamy świetnych szkoleniowców.

Rekrutacja uczestników szkolenia trwa jeszcze do początku czerwca. Formularze zgłoszeniowe i dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.dobroczynca.org.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska