Przebudowa błękitno-zielonej infrastruktury

opole.zewnetrzny@polskapress.pl
Przebudowa rowu A-3 pozwoli na sprawniejsze funkcjonowanie miejskiego systemu wodnego.
Przebudowa rowu A-3 pozwoli na sprawniejsze funkcjonowanie miejskiego systemu wodnego.
Rola miejskich ekosystemów wodnych stanowi znaczący element w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju miast. W Gogolinie podstawowym elementem systemu wodnego odpowiadającego za bezpieczeństwo mieszkańców w zakresie ochrony przed powodzią jest rów A-3.

Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Gogolinie (25.07) radni uchwalili zmiany do budżetu, w którym uwzględnili także planowaną przebudowa tego rowu. Na razie radni zabezpieczyli w budżecie kwotę 230 000 zł z przeznaczeniem na wykonanie projektu tego zadania.

Zgodnie bowiem z wykonaną w 2017 roku na zlecenie Gminy Gogolin oceną potrzeb i wskazaniem kierunków modernizacji rowu stwierdzono, że rów A-3 nie spełnia wymaganych funkcji w obszarze ochrony przez powodziami, które wynikają z obecnych anomalii opadów atmosferycznych. Zdolności przepustowe wód wezbraniowych nie pozwalają na sprawne odprowadzanie wód odpadowych, co powoduje lokalne podtopienia terenów zabudowanych i uprawowych. Z drugiej strony rów powinien zapewniać odpowiednie zatrzymanie i retencję wód, które stanowi pewną rezerwę wody na wypadek długotrwałej suszy.

Rów ten przyjmuje wody opadowe oraz stabilizuje poziomy wód gruntowych w centralnym obszarze miasta. Rów o długości 4,15 km obejmuje aż 74 przepusty, odcinki orurowane oraz kolektory deszczowe. Właściwe funkcjonowanie urządzeń wodno-melioracyjnych rowu A-3, w tym redukcję lokalnych podtopień, zapewni jego planowana gruntowna modernizacja wraz z przebudową większości przepustów i rurociągów, a także wykonaniem zbiornika retencyjnego oraz innych form lokalnej retencji wód, np. poszerzeniem i pogłębieniem odcinków rowu. Dlatego rozwój „błękitno-zielonej” infrastruktury miejskiej, związany ze spójnym rozwojem terenów zieleni oraz zagospodarowania przestrzeni wykorzystującego wody deszczowe, stanowi jeden z lepszych sposobów na adaptację do zmian klimatu oraz wynikającego z tych zmian zabezpieczenia przed powodziami i suszami.

Przebudowa rowu A-3, której współfinansowanie planowane jest ze środków zewnętrznych przeznaczonych na rozwój „błękitno-zielonej” infrastruktury miejskiej, pozwoli na sprawniejsze funkcjonowanie tego miejskiego systemu wodnego.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie