Przed nami kolejna obniżka stóp procentowych? Na stole jest kilka wariantów. Jedno jest pewne: inflacja jeszcze wzrośnie

OPRAC.: PAP
Jedna lub dwie obniżki stóp procentowych w 2024 roku, lub pierwsza dopiero w przyszłym roku. Kiedy obniżka stóp procentowych?
Jedna lub dwie obniżki stóp procentowych w 2024 roku, lub pierwsza dopiero w przyszłym roku. Kiedy obniżka stóp procentowych? 123rf.com/simpson33
Kwiecień, wrzesień, a może dopiero przyszły rok? Kiedy możemy spodziewać się kolejnej obniżki stóp procentowych? Wiele zależy od inflacji. Zbieramy najnowsze prognozy ekonomistów. Jest także jasny sygnał ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

Spis treści

Inflacja będzie spadać. Co na to RPP?

Na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Prezes Glapiński wyjaśniał później, skąd taka decyzja, ale dodał również, że „bank centralny spodziewa się spadku inflacji w marcu do 3 proc. lub nawet 2,5 proc. w ujęciu rocznym”, co może być pretekstem do obniżki stóp procentowych.

Spodziewamy się dalszego spadku inflacji. W pierwszym kwartale 2024 roku ten spadek może być nawet szybszy, niż przewidywaliśmy w listopadowej projekcji NBP – zapowiedział Adam Glapiński, prezes NBP, podczas styczniowej konferencji prasowej.

Według prezesa NBP dojdzie jednak do odbicia inflacji w drugiej połowie roku, co będzie miało związek z decyzjami administracyjnymi i nowymi regulacjami prawnymi lub ich brakiem. Jego zdaniem jesienią 2024 roku możemy ponownie dojść do inflacji na poziomie 8 proc.

RPP będzie się teraz skupiać przede wszystkim na zachowaniu inflacji bazowej i to właśnie ten wskaźnik będzie kluczowy dla oceny sytuacji. Inflacja bazowa powinna jego zdaniem dalej spadać w stabilnym tempie - mowi Piotr Bielski, główny ekonomista Santander Bank Polska.

Przeczytaj także: Inflacja w grudniu 2023 wyższa, niż podał GUS we wstępnym odczycie. Co ze stopami procentowymi?

Kiedy kolejna obniżka stóp procentowych?

Najszybciej obniżki stóp procentowych przewidują ekonomiści Credit Agricole, choć rzeczywistość nie jest według nich aż tak różowa:

Mimo obserwowanego w ostatnich miesiącach silnego spadku, inflacja od 33 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc. r/r) - piszą analitycy Credit Agricole.

Ich zdaniem do grudniowego spadku inflacji przyczynił się zarówno spadek cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe”, ale także rekordowo wręcz niskie ceny paliw.

To ważne dane: Wakacje kredytowe 2024. Jakie zarobki nie będą zbyt wysokie i jak obliczyć swój dochód?

Najbliższe miesiące przyniosą dalszy spadek inflacji, a ona sama w II kw. br. osiągnie swoje minimum lokalne na poziomie 2,3 proc. Od III kw. br. oczekujemy stopniowego wzrostu inflacji, która osiągnie swoje maksimum lokalne w II kw. 2025 r. na poziomie 4,8 proc. r/r, po czym obniży się, osiągając poziom 3,5 proc. w IV kw. 2025 r. - prognozują ekonomiści Credit Agricole.

To oznaczałoby zejście poniżej progu inflacyjnego wiosną br. oraz dałoby pretekst RPP do łagodnego obniżenia stóp procentowych. Analitycy tego banku twierdzą, że do obniżek dojdzie w marcu i lipcu 2024 roku.

Krótkoterminowo jako korzystne perspektywy inflacji w Polsce określają także ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem w pierwszym kwartale 2024 inflacja będzie krążyć w okolicach celu inflacyjnego NBP: 2,5 proc. Wpływa na to przede wszystkim wysoka inflacja, którą pamiętamy z ubiegłego roku:

Po pierwsze, mamy do czynienia z wysoką bazą odniesienia z ubiegłego roku, kiedy m.in. przywrócono podstawowe stawki VAT na prąd, gaz, ciepło i paliwa. Po drugie, rząd wydłużył mrożenie cen energii dla gospodarstw domowych do końca czerwca 2024 oraz zerowy VAT na żywność do końca marca tego roku - mówi Adama Antoniaka, ekonomista ING.

Jego zdaniem, RPP zdaje sobie sprawę, że spadek inflacji w okolice celu NBP w I kw. 2024 r. będzie przejściowy, a perspektywy inflacyjne na drugą połowę roku obarczone są wyjątkowo wysoką niepewnością.

Nie wszyscy są aż tak optymistyczni

Jedynie ekonomiści Santandera wykazują niewiele optymizmu w swoich ocenach. Ich zdaniem stopy procentowe pozostaną niezmienne aż do IV kwartału 2024 roku, a być może nawet przez cały bieżący rok:

Ogólnie rzecz biorąc, narracja prezesa NBP podczas konferencji zasadniczo potwierdziła naszą intuicję: RPP raczej nie zmieni stóp procentowych przez większą część tego roku. Na pewno nie zrobi tego przed marcem, a wyniki nowej projekcji raczej też nie zachęcą do łagodzenia polityki pieniężnej w warunkach przyspieszającego PKB i odbijającej w górę inflacji - mówi Piotr Bielski.

Obniżki stóp procentowych nastąpiły we wrześniu i październiku 2023 roku, kiedy to główna stopa referencyjna spadła o 1 punkt procentowy do 5,75 proc.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed nami kolejna obniżka stóp procentowych? Na stole jest kilka wariantów. Jedno jest pewne: inflacja jeszcze wzrośnie - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska